ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ୬,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
Khabar Odisha:Odisha-government-orders-banks-to-provide-loans-worth-more-than-Rs-6000-crore-to-self-help-groups

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦(ଖବର ଓଡିଶା): ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସଏଚ୍‌ଜି) କୁ ୬,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିଙ୍କ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏସଏଚ୍‌ଜି ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିଙ୍କ୍ ର ବାର୍ଷିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ଦିଗରେ ସୋମବାର ସରକାରୀ ନିର୍ଦେଶ ଆସିଛି । 

ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ୨୦୨୨-୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଏସଏଚ୍‌ଜି ପ୍ରତି ହାରାହାରି ଋଣ ଆକାରକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏବଂ ୨୦୨୧-୨୨ ମସିହାରେ ଏସଏଚ୍‌ଜି କୁ ୬,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର କାରବାର ଏସଏଚ୍‌ଜି ପାଇଁ ୨.୦୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ଆକାର ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏସଏଚ୍‌ଜି ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିଙ୍କେଜ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ୨, ୮୦,୧୫୦ ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗୁଡ଼ିକୁ ୬,୦୦୨.୫୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଧାର‌୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଅଗଷ୍ଟ ୩୧, ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା କେବଳ ୬୪,୫୪୮ ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗୁଡ଼ିକୁ ୧, ୩୨୧.୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହିତ କ୍ରେଡିଟ୍-ଲିଙ୍କ୍ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ଲକ୍ଷ୍ୟର ୨୩% ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ୨୨% ଆର୍ଥିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ହିସାବ କରେ । ଏହି ଗତି ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିଙ୍କେଜ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱୀତିୟ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବାର୍ଷିକ ଲକ୍ଷ୍ୟର ଅତି କମରେ ୪୦% ହାସଲ କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉଭୟ ବେସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗୁଡ଼ିକୁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିଙ୍କେଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆର୍ଥିକ ଉଚ୍ଚ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥାୟୀ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । 

ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟି (ଏସଏଲବିସି) ଏହାର ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଦେବ ବାର୍ଷିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗୁଡ଼ିକ ସହିତ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିଙ୍କେଜ୍ ମଞ୍ଜୁର ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସ୍ତରରେ ୪୫,୬୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଆବେଦନ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି। ଋଣ ଆବେଦନଗୁଡିକ ୧୫ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଋଣ ଆବେଦନ ମାସ ମାସ ଧରି ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିଙ୍କେଜ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment