ଭାରତରେ ଆରବପତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଦେଶର ଆନୁମାନିକ ମୋଟ ‘ଜିଡିପି’ର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସମାନ ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ପତି
Khabar Odisha:
ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

୨୦୨୨ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ବାକି ଅଛି। ୨୦୨୧ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା। ଗତ ଏକ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ଆରବପତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ ରେ ଦେଶରେ ୮୫ ଜଣ ଆରବପତି ଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ୨୦୨୧ରେ ଏଥିରେ ଆଉ ୪୧ ଜଣ ଯୋଡି ହୋଇଛନ୍ତି। 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ୧୨୬ ଆରବପତିଙ୍କ ଏକତ୍ରିତ ସମ୍ପତ୍ତି ୨୦୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ଆନୁମାନିକ ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସମାନ। ଗତ ବର୍ଷ କୋଟିପତିଙ୍କ ଜିଡିପି ସହିତ ସମ୍ପତ୍ତିର ଅନୁପାତ ୧୮.୬ ପ୍ରତିଶତରେ ରହିଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ସେଢ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେୟାର ବଜାରରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଭାରତରେ ଆରବପତି ପ୍ରମୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛି।

ତେବେ ରିପୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ପୁଣି ଥରେ ଆରବପତି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୧୦୪.୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ (କିମ୍ବା ୭.୮୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା)। ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୧.୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ।

କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ଗୌତମ ଆଦାନୀ ଧନ ଯୋଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରୋତ୍ସାହକ ଥିଲେ। ୨୦୨୧ ରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ର ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୮୨.୪୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଅଟେ, ଯାହା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ୪୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ତୁଳନାରେ ଦୁଇ ଗୁଣ ଅଧିକ। ୨୦୧୯ ରେ, ତାଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ୨୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment