ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ? ଦୁନିଆର ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମସଜିଦ ନାହିଁ ଓ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ନାହିଁ
Khabar Odisha:slovakia-country-with-muslims-in-the-world-where-there-is-no-mosque-and-not-permission-to-build-it
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର 29 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମୁସଲମାନମାନେ ବାସ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ବି ମସଜିଦ ନାହିଁ  ।  କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଦେଶରେ ଏକ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ନାହିଁ  ।  ଏହି ଦେଶର ନାମ ହେଉଛି ସ୍ଲୋଭାକିଆ  । ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ସ୍ଲୋଭାକିଆ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ମସଜିଦ ନାହିଁ  । 

ସ୍ଲୋଭାକିଆର ମୁସଲମାନମାନେ ତୁର୍କ ଏବଂ ଉଗର ସେମାନେ 17 ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଏଠାରେ ରହିଆସୁଛନ୍ତି  ।  2010 ରେ, ସ୍ଲୋଭାକିଆର ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 5,000 ଥିଲା  । ସ୍ଲୋଭାକିଆ ମଧ୍ୟ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ସଦସ୍ୟ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଦେଶ ଯିଏକି ଶେଷରେ ଏହାର ସଦସ୍ୟ ହେଲା  । ଏହି ଦେଶରେ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି  । 2000 ମସିହାରେ, ସ୍ଲୋଭାକିଆର ରାଜଧାନୀରେ ଏକ ଇସଲାମିକ କେନ୍ଦ୍ର ଗଠନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା  । ବ୍ରାଟିସିଓଭା ମେୟର ସ୍ଲୋଭାକିଆ ଇସଲାମିକ ୱାକଫ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ  । 

ମୁସଲମାନ ଶରଣାର୍ଥୀ ନିଷେଧ 

2015 ରେ, ୟୁରୋପରେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିଲା | ସେହି ସମୟରେ ସ୍ଲୋଭାକିଆ 200 ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମୁସଲମାନ ଶରଣୀୟମାନେ ଆସିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ  । ଏହା ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇ ସ୍ଲୋଭାକିଆର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ଦେଶରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ  ।  ତେବେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲା  । 

30 ନଭେମ୍ବର 2016 ରେ, ସ୍ଲୋଭାକିଆ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରି ଇସଲାମକୁ ସରକାରୀ ଧର୍ମର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା  ।  ଏହି ଦେଶ ଇସଲାମକୁ ଧର୍ମ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ  ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment