ଆଗରୁ ଖାଇବାକୁ ନଥିଲା ଟଙ୍କା, ଏବେ ସେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କମ୍ପାନୀ ମାଲିକ
Khabar Odisha:inspiring-story-of-vikas-bread-seller-boy-formed-multi-million-company-with-turnover-of-crore-rupees
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର 29 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜାଲୁନ୍ ଜିଲ୍ଲାର ବିକାଶ ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଥିଲା  ।  ବିକାଶ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ପାଇଁ 9 ବର୍ଷ ବୟସରେ ରୁଟି ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ।  ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ବିକାଶ ଦୃଢ ଆଶା ରଖିଥିଲେ  ।  ଏବଂ ଆଜି ସେ କୋଟି କୋଟି କାରବାରର କମ୍ପାନୀ ମାଲିକ  । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିକାଶ ସଫଳତାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ   । 

ବିକାଶଙ୍କ ପିତା ନିଜେ ଗାଁରେ ଏକ ଛୋଟ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନ ଚଳାଉଥିଲେ  ।  ପରିବାର ଓ ନିଜେ ଦୋକାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବିକାଶଙ୍କ ମା ଏକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଋଣ ନେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା  ।  ଜିନିଷ ଏତେ ଖରାପ ହେଲା ଯେ ବିକାଶଙ୍କ ପିତା ଗାଁ ଛାଡି ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇ ସେଠାରେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଭାବରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।  ସେତେବେଳେ ବିକାଶର ବୟସ ମାତ୍ର 9 ବର୍ଷ ଥିଲା  । 

ଦିନେ ବିକାଶ ଦେଖିଲେ କିଛି ପିଲା ଘର ସାମ୍ନାରେ ଯାଉଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ରୁଟି ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ  । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ରୁଟି ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ  ।  ଘରର ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ବିକାଶ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ  । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ | ପରୀକ୍ଷାର ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଭଲ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନେ 41 ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ଦେଇ ପାସ୍ କରିଥିଲେ  । ବିକାଶ ଆଦୌ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆଗ୍ରହୀ ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତା ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ କାମ କରନ୍ତୁ  ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିକାଶଙ୍କ ମା ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଛୋଟ ଅଳଙ୍କାର ବିକ୍ରି କରି ସମ୍ପର୍କୀୟ ପାଖକୁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲେ  । 

ବିକାଶ ଏକ ସାଙ୍ଗର ବାପାଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ରିଚାର୍ଜ ଭାଉଚର ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ  ।  ଯେତେବେଳେ ବିକାଶ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭାଉଚର ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବହୁତ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରିଥିଲେ  । ଦିନସାରା ବୁଲିବା ପରେ ବିକାଶର ସମସ୍ତ ଭାଉଚର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଦୋକାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା | ଏକାଦଶ ଅଧ୍ୟୟନ ସହିତ ବିକାଶ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଏହା ଦେଖି ବିକାଶ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଭାଉଚର ବିକ୍ରୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମାସିକ 40 ରୁ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା କମିଶନ ମିଳିଥିଲା  । 

ବିଟେକ୍ ପରେ ବିକାଶ ଚାକିରୀକୁ ଆଦୌ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ  । ଏହା ପରେ, ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ନୋଏଡାକୁ ଆସି ୱେବସାଇଟ୍ ବିକାଶ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ  । ବିକାଶ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ସେ ରହୁଥିବା କୋଠାର ମାଲିକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ୱେବସାଇଟ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିଲା  ।  ବିକାଶ ଏହି କାମ କରିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଖୁସି ଲାଗୁଥିଲା  ।  

2015 ମସିହାରେ ବିକାଶ ନିଜର ଏକ କମ୍ପାନୀ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଥିଲେ  ।  ଆଜି ବିକାଶ କମ୍ପାନୀରେ ସମୁଦାୟ 40 ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ ରହିଛି  ।  ସେମାନେ କାନାଡାରେ ଏକ ଶାଖା ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦୁବାଇରେ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି  । ବିକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତୁମେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କର, ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ପାଇବ  ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment