ଭାରତୀୟ ହକିର ନୂତନ ରେକର୍ଡ,ପୋଛିନେଲେ ଏଫ୍ଆଇଏଚ୍‌ର ସମସ୍ତ ପୁରସ୍କାର
Khabar Odisha:The-new-record-of-Indian-hockey-wiped-out-all-the-FIH-awards

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୬(ଖବର ଓଡିଶା): ଭାରତୀୟ ହକି ବୁଧବାର ଦିନ ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ଫେଡେରେସନ୍ (ଏଫ୍ଆଇଏଚ୍) ପୁରସ୍କାରର ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ କରି ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ଡ୍ରାଗ୍-ଫ୍ଲିକ୍ ସେନ୍ସେସ୍ ହରମନପ୍ରୀତ ସିଂଙ୍କୁ ଏଫ୍ଆଇଏଚ୍ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ଇୟର' ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ପିଆର ଶ୍ରୀଜେଶ 'ଗୋଲକିପର ଅଫ୍ ଦି ଇୟର' ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ପୁରୁଷ ହକି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଗ୍ରାହାମ ରିଡଙ୍କୁ 'ଏଫଆଇଏଚ୍ କୋଚ୍ ଅଫ୍ ଦି ଇୟର' ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ ।

  pic.twitter.com/qYx2db0WAU

ସେହିପରି ମହିଳା ବର୍ଗରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ସୋର୍ଡ ମାରିଜେନ୍ 'ଏଫ୍ଆଇଚ୍ କୋଚ୍ ଅଫ୍ ଦି ଇୟର' ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ଭୋଟିଂ ଭିତ୍ତିକ ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାରରେ ୬ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଏବଂ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ବର୍ଗରେ ଦୁଇଜଣ କୋଚ୍ ରହିଥିଲେ। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତର ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ନିଜ ବର୍ଗରେ ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି ।

"ଭୋଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୨୩ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ତରଫରୁ ଭୋଟ୍ - ନିଜ ନିଜ ଜାତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ - ହୋଇଛି - ମୋଟ ଫଳାଫଳର ୫୦% ହିସାବରେ ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ଖେଳାଳି (୨୫%) ମଧ୍ୟ ଗଣନା କରିଛନ୍ତି। ଯେହେତୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ (୨୫ ପ୍ରତିଶତ) ଅନ୍ୟ ଅଧା ଭୋଟ୍ ଦେଇଛି ବୋଲି ଏଫ୍ଆଇଏଚ୍ କହିଛି।

ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ଦଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟୋକିଓ ଗେମ୍ସରେ ଦେଶ ପାଇଁ ହକିରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକଗୁଡିକର ୪୧ ବର୍ଷର ପଦକର ମରୁଡିକୁ ସମାପ୍ତ କରି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିବା ପାଇଁ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ମହିଳା ଦଳ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ସମାନ ହୋଇଥିଲେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment