ଭାରତରେ ଗ୍ରାମଞ୍ଚଳରେ ଚିତ୍କିସା କରୁଥିବା ପ୍ରତି 3 ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 2 ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ କୌଣସି ଡାକ୍ତରୀ ଡିଗ୍ରୀ - ସିପିଆର
Khabar Odisha:cpr-study-reveals-that-at-least-two-of-every-three-doctors-in-rural-india-does-not-have-medical-degree
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ତିନିଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମରେ ଦୁଇଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଡିଗ୍ରୀ ନାହିଁ । ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଚିତ୍କିସା କରିବା ନେଇ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଯୋଗ୍ୟତା ନାହିଁ । ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା ବିଷୟରେ ଭାରତରେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ବିସ୍ତୃତ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି |

ତେବେ 75% ଗାଁରେ ଅତି କମରେ ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଗାଁରେ ହାରାହାରି ତିନୋଟି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ 86 ପ୍ରତିଶତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତର ଏବଂ 68 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଡାକ୍ତରୀ ତାଲିମ ନାହିଁ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସେଣ୍ଟର ଫର ପଲିସି ରିସର୍ଚ୍ଚ (ସିପିଆର) ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 2009 ମସିହାରେ 19 ଟି ରାଜ୍ୟର 1,519 ଟି ଗାଁ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି | ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା 2016 ରେ 'ଭାରତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଜୀବୀ' ରିପୋର୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଭାରତରେ ଏଲୋପ୍ୟାଥିକ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା 57.3 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର କୌଣସି ଡାକ୍ତରୀ ଯୋଗ୍ୟତା ନାହିଁ ଏବଂ 31.4 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କେବଳ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି ।

CPR ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଯୋଗ୍ୟତା ଗୁଣବତ୍ତା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରେ ନାହିଁ | ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଅନୌପଚାରିକ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଜ୍ଞାନ ବିହାର ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ।

ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ, ୱାଶିଂଟନ୍‌ର ଜର୍ଜେଟାଉନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ମ୍ୟାକକର୍ଟ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ପଲିସିର ପ୍ରଫେସର ତଥା ୱାଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଫରେନ ସର୍ଭିସ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଜିଷ୍ଣୁ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅନୌପଚାରି ଚିକିତ୍ସକ ଯାହାକୁ ସାଧାରଣତଃ କ୍ୱାକ କୁହାଯାଏ । ସେମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ | ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ କିମ୍ବା MBBS ଡାକ୍ତରମାନେ ବହୁତ କମ୍ କିମ୍ବା ବହୁତ ଦୂରରେ ଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ |

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ (ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ) ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଏହା ସତ୍ୟ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଜାଣି ନଥିଲି ଯେ କେରଳ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି । ତେଣୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତି ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଧାରଣା ହେଉଛି ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସ୍ୱାସ୍ଥସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେତେ ସମୃଦ୍ଧ ହେବେ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବେ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ବ୍ୟକ୍ତି ବା ସଂସ୍ଥା ମାନେ ଆପେ ଆପେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । '

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment