ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ଦିନେ ଫେଲ ମାରିଥିଲା ବିଜ୍ଞାନ, 76 ବର୍ଷ ଧରି ନଖାଇ ବଞ୍ଚିଥିବା ସନ୍ଥ ଜାନି ମହାରାଜଙ୍କ 90 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
Khabar Odisha:Saint-Jani-Maharaj-who-has-lived-without-food-for-76-years-has-died
ଗୁଜୁରାଟ, ମେ ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କଥାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତିଠାରୁ ବଡ଼ ଯାଦୁକର ଏହି ଦୁନିଆରେ ଆଉ କେହି ନାହିଁ। ମନୁଷ୍ୟର ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକୃତି ଆଗରେ ବିଫଳ ହୁଏ | ପ୍ରକୃତିକୁ ବୁଝିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର | ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ପ୍ରକୃତିର ନିୟମ ହିଁ କାମ କରିଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ଗତ 76 ବର୍ଷ ଧରି ଗୋଟିଏ ଅନ୍ନ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ନଥିଲେ |

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆମେ ଏଠାରେ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଜାନି ମହାରାଜ ଓରଫ ଚୁନ୍ରିୱାଲି ମାତାଜୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯିଏ 90 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଜି ନିଜ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେ ଗତ 76 ବର୍ଷ ଧରି କିଛି ଖାଇ ନଥିଲେ | ବଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ଜାନି ମହାରାଜ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପିଲାବେଳୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲେ । ଦିନେ ସେ ଏକ ଐଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣୀତ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସେ 25 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉକ୍ତ ଐଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତିର ସାଧନା ଜାରି ରଖିଥିଲେ |

ଚୁନ୍ରିୱାଲୀ ମାତାଜୀ ଗୁଜୁରାଟର ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଶକ୍ତି ବାବଦରେ ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଜଣାପଡି ନଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । 2010 ମସିହାରେ ଡିଫେନ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫିଜିଓଲୋଜି ଏବଂ ଆଲିଏଡ୍ ସାଇନ୍ସର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ 15 ଦିନ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦାବି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ ହେଲେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଏହି ଦିବ୍ୟ ଶକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଜାଣି ପାରି ନଥିଲେ।

2010 ରେ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ସହିତ ଜଡିତ ଡିଫେନ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଫିଜିଓଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ଆଲାଇଡ୍ ସାଇନ୍ସ (DIPAS) ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ କେବଳ ଏତିକି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ଜଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ବା ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଜାନିଙ୍କ ଶରୀରରେ କିଛି ଅଜବ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଶକ୍ତି ରହିଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment