ଆସୁଛି ରାଫେଲ, ଅମ୍ୱାଲା ଏୟାରବେସରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି ଡ୍ରୋନ ଜୋନ ଘୋଷଣା
Khabar Odisha:Rafael-may-reach-Ambala-Airforce-on-July-29-tight-security-arrangements
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଜାହାଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କାଉଣ୍ଟଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ 29 ଜୁଲାଇରେ ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରଫୋର୍ସ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅମ୍ବାଲା ବାୟୁସେନା ଷ୍ଟେସନକୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଷ୍ଟେସନ ଚାରିପାଖରେ ତିନି କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳ ପରିଧି ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବି ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ହିଁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ରାଫାଲେ ହାମର ଭଳି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଚାଇନାର ଅନ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ ଗୁଡିକୁ ନିଶାଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ଅବରୋଧ ମଧ୍ୟରେ, ରାଫେଲ ଜେଟ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ନିଜ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡନରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସାମିଲ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ବାୟୁସେନା ଏକ ନୂତନ ପିଢିର ବାୟୁରୁ-ସ୍ଥଳଭାଗକୁ 60 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରୁଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି | ଏହି ବିମାନ ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ | ୟୁରୋପୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାତା MBDS ର ମିଟୋର୍, ସ୍କାଲ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ମିକା ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ଭଳି ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମ ରାଫାଲ୍ ଜେଟର ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ |

ସମ୍ପୃକ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବାୟୁସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟମ ଦୂରଗାମୀ ଏୟାର-ଟୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ମଡ୍ୟୁଲାର ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ହାମର କ୍ରୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି, ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କ୍ରୟ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅର୍ଥର ପରିମାଣରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ହାମର ହେଉଛି ଏକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଉତକ୍ଷେପଣ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯାହା ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରତିରକ୍ଷା କମ୍ପାନୀ ସଫ୍ରାନ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି | ମୂଳତଃ ଏହା ଫ୍ରାନ୍ସର ବାୟୁସେନା ନୌସେନା ପାଇଁ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା, ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନେଇ ଭାରତ ବିଚାର କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment