ଚୀନକୁ ଲାଗିବ ଆଉ ଏକ ଝଟକା, ଚୀନ ସୀମାରେ ଥିବା ଭାରତର ଶେଷ ସେନା ପୋଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ରାସ୍ତା
Khabar Odisha:India-remained-on-the-road-to-its-last-post-China-dodged
ଲଦାଖ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନିକଟରେ ଥିବା ଦୌଲାତ ବେଗ ଓଲଡି ସେକ୍ଟରରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିବାବେଳେ, ଚୀନ ପ୍ରାୟ ସମୟଃରେ ଭାରତକୁ ଏହି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାମ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ଭାରତକୁ ତାଗିଦ କରୁଛି, ହେଲା ଭାରତ ଚୀନର କୌଣସି କଥାକୁ ନ ଶୁଣି ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ରାସ୍ତା କାମକୁ ଆହୁରି ଯୋରଦାର କରିଛି ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 18 ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି | ମେ ମାସରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ଏହି ବିବାଦର ଅନ୍ୟ ଏକ ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ।

ପ୍ରାୟ 18000 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ଦୌଲତା ବେଗ ଓଲଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ପୋଷ୍ଟକୁ ଦେଶର ଶେଷ ଆଉଟପୋଷ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ ସ୍ଥାନ ବା ପୋଷ୍ଟ ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତ ସମ୍ମୁଖରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ପାକିସ୍ତାନ ରହିଛି । ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଗୁରୁତ୍ୱବହନ କରିଥାଏ । ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଯାନବାହାନ କିମ୍ୱା ଲୋକ ଏଠାରେ ପହଁଞ୍ଚି ପାରୁନଥିଲେ । କଠିନ ପାଗ, ବିଶାଳ ପାର୍ବତ୍ୟ ଜନଶୂନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ, ସେନା ପାଇଁ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବା ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି |

ବାସ୍ତବରେ, ସୀମା ସଡକ ସଂଗଠନ ବା ବିଆରଓ ଡର୍ବୁକ୍ ଠାରୁ ଦୌଲତା ବେଗ ଓଲଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 35 ଟି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ଛାନିଆ ହୋଇପଡିଛି ଏବଂ ଶୋକ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉ ଥିବା ସେତୁ ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ ଲଢିବା ସହ ସମାନ | ଯେଉଁଠାରେ ପୂର୍ବରୁ, ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବିମାନ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା |

ଭାରତର ଏହି ଶେଷ ଆଉଟପୋଷ୍ଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିବା ସେନା ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳୁଛି ଏବଂ ରାସ୍ତାଘାଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସଡକ ପଥରେ ଦୌଲତା ବେଗ୍ ଓଲଡି ସ୍ଥଳଭାଗରେ ପହଞ୍ଚା ଯାଇପାରିବ, ନଦୀଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବ୍ରିଜ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ପର୍ବତ କଟାଯାଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ କୁ ଭାରତ ଆଡ଼କୁ ମୁହଁ ଉଠାଇବାରେ ଭୁଲ ନକରିବାକୁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment