ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଲିଛି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ
Khabar Odisha:The-Union-Cabinet-is-chairing-a-meeting-in-New-Delhi-under-the-chairmanship-of-Prime-Minister-Narendra-Modi
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା)

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ । ଏଥିରୁ ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହଟାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଏହା ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ ମୂଲ୍ୟରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହଟାଯିବ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରତି ଛଅ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରକାର ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟକୁ 25 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ । ଏହି ହ୍ରାସ ପରେ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ରେକର୍ଡ 1.79 ଡଲାର MMBtu କୁ ଖସି ଆସିଛି | ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର ଗ୍ୟାସ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ONGC, ତେଲ ଇଣ୍ଡିଆର ରାଜସ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ସାର ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହାସହ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତିଆରିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଘରେ ପାଇପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ୟାସ୍ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି | ଏହି ସମୟରେ, କାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯାନରେ ମଧ୍ୟ CNG ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଥିବା କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ କ୍ୟାବିନେଟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ କରାଯାଇପାରେ । ଯଦି ଏହି ନିଷ୍ପତି କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ପାରିତ ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ସବୁଠୁ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତି ବର୍ତ୍ତମାନ ପାରିତ ନ ହୋଇପାରେ କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆଗକୁ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ରହିଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିଷ୍ପତିକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅଟକା ଯାଇପାରେ । ଯଦି ଏହି ନିଷ୍ପତି କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରେ , ତେବେ ସରକାର ପ୍ରଥମେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମୋଦନ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment