ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ନିଆଯିବ ନିଷ୍ପତି : ରାଜନାଥ ସିଂ
Khabar Odisha:Suspense-on-Deputy-CM-Rajnath-said---will-decide-after-discussion
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର 15 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବିହାରରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ହେବ ।  ଏଥି ପାଇଁ ନିତୀଶ କୁମାର ଆଜି ଏନଡିଏ ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ବିହାରରେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଛି ସସପେନ୍ସ । ନୂତନ ସରକାର ଗଠନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏହି  ବୈଠକ ରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଦଳର ସଭାପତିଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ବୈଠକ ପରେ ରାଜନାଥ ସିଂ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପଦବୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ଚୁପ୍ ରହିଛନ୍ତି । ରାଜନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ,ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । 

ସୋମବାର ଦିନ 4.30 ସମୟରେ ନୂତନ ସରକାରଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।  ବିଧାନସଭାର ନେତା ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବିଜେପିର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଏହି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ନୀତୀଶ କୁମାର ରାଜ ଭବନରେ ପହଞ୍ଚି ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ତାଙ୍କୁ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ବିଜେପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି ଆଜି ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି । ତାରକିଶୋର ପ୍ରସାଦ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ନୀତୀଶ କୁମାର ଜେଡିୟୁ ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ଥିଲେ  । ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍ ଏବଂ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ନୀତୀଶଙ୍କ ଘରେ ଏକ ବୈଠକ କରି ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଏହି ସଭାରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲା ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment