ସୁଧୁରୁନି ପାକିସ୍ତାନ: ନାଗରୋଟାରେ ନିହତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ପାକ୍ କମାଣ୍ଡୋ ଟ୍ରେନିଂ, ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲେ 30 କିମି
Khabar Odisha:nagrota-encounter-pak-attackers-were-commando-trained-who-walked-30-km-into-india-in-moonless-night
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର 22 (ଖବର ଓଡିଶା)

ଜାମ୍ମୁର ନାଗରୋଟା ଠାରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦଙ୍କ ଚାରିଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବଡ ଖବର ମିଳିଛି   ନାଗରୋଟା ଆକ୍ରମଣ ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ 2016 ମସିହାରେ ପଠାନକୋଟରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଅପରେସନ କମାଣ୍ଡର କାସୀମ ଜାନ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି  । ନାଗରୋଟା ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଚାରିଜଣ ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କମାଣ୍ଡୋ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଥିଲା 

ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରରେ କାସୀମର ଅନେକ ଯୋଦ୍ଧା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଘଟଣା ଘଟାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି    ଭାରତରେ ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କମାଣ୍ଡର କାସୀମ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁଫତି ରଉଫ ଅସଗରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି  । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଏବଂ ତାଲିବାନ ପୁନର୍ବାର ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି 

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗୁଜରାନୱାଲା ମାଧ୍ୟମରେ  14 ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି  । ନାଗରୋଟା ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଚାରିଜଣ ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କମାଣ୍ଡୋ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଥିଲା  । ନିହତ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଚିନି ମିଲରେ ଥିବା ସାମ୍ବା ସୀମାରେ ଥିବା ଜୈଶଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପଠାରୁ 30 କିଲୋମିଟର ଚାଲିଥିଲେ   ଏହା ପରେ ସେ ଜଟୱାଲରେ ପିକଅପ୍ ପଏଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ   ସାମ୍ବା ଠାରୁ କାଥୁଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା 6 କିଲୋମିଟର ଅଟେ   ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ରାତି ଅଧରେ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ 

ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ପାଦରେ ଚାଲି ଭାରତର ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ରାମଗଡ ଏବଂ ହିରାନଗର ସେକ୍ଟର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସାମ୍ବା ସେକ୍ଟରର ମାୱା ଗ୍ରାମ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମାର୍ଗ ଥିଲା  । ଏଠାରୁ ସେ ନାନଥ ନାଲା ନିକଟରେ ଏକ କଞ୍ଚା ଟ୍ରାକ ଦେଇ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ  । ଏହା ପରେ ରାତି ପ୍ରାୟ 3 ଟାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏକ ଟ୍ରକରେ ଚଢିଥିଲେ  । ଏହା ପରେ ଟ୍ରକ୍ ନରୱାଲ ବାଇପାସ୍ ଦେଇ କାଶ୍ମୀର ଆଡକୁ ଗଲା  । ତେବେ ସକାଳ ପ୍ରାୟ 4.45 ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ବାନ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଟ୍ରକକୁ ଅଟକାଇ ଚାରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment