ଭାରତୀୟ ସେନାର କରୋନା ମୁକାବିଲା, ଦୁଇଟି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ମରାମତି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
Khabar Odisha:indian-naval-repair-two-oxygen-plant-in-andhra-pradesh-amid-covid

ବିଖାପାଟନାମ୍‌,ମେ୧୬(ଖବର ଓଡିଶା); ଆଜି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦ୍ୱାରା ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ନେଲ୍ଲୋର ଏବଂ ଶ୍ରୀକାଲହସ୍ତୀରେ ଦୁଇଟି ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ମରାମତି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ମରାମତି ପରେ କରୋନା ବିପତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ରାଜ୍ୟର ଅକ୍ସିଜେନ କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧୀ କରିବ । 

ସୁଚନା ଅନୁଯାଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ନାଭାଲ ଡକ୍‌ୟାର୍ଡରୁ ଏକ ଟିମ୍ ଆସି ଏହି ଦୁଇଟି ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ମରାମତି କରିଥିଲେ । ଏକ ଅନୁରୋଧ ପତ୍ର ପାଇ ପୁର୍ବ ନାଭାଲ କମାଣ୍ଡ ଡକ୍‌ୟାର୍ଡରୁ ଏକ ଯାନ୍ତ୍ରୀକ ଟିମ୍ କୁ ହେଲିକାପ୍ଟର ଯୋଗେ ବିଶାଖାପାଟଣାକୁ ଆଣି ଏହି ମରାମତି କରିଛି । 

ଏହି ଦଳଗୁଡିକ ଆଜି ସକାଳେ ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ସଜାଡିବା ସହ କମ୍ପ୍ରେସରଗୁଡ଼ିକର ମରାମତି କରି ନାଭାଲ୍ ଡକ୍ୱାର୍ଡରେ ନିର୍ମିତ କେତେକ ଆଡାପ୍ଟର ଏବଂ ଆସେସୋରିଜ୍ ବଦଳାଇ ମରାମତି କରିଥିଲେ । 

ନେଲୋରରେ ଥିବା କୃଷ୍ଣ ତେଜା ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ହେଉଛି ଏକ ବଡ କ୍ରାୟୋଜେନିକ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଯାହା ଦିନକୁ ୪୦୦ ଜମ୍ବୁ-ପ୍ରକାର ସିଲିଣ୍ଡର ଚାର୍ଜ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ଗତ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନଥିଲା । 

ଏହି ସମୟରେ, ଶ୍ରୀକାଲାହାଷ୍ଟାଇନାର୍ ତିରୁପତି ଠାରେ ଥିବା ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନା ହେଉଛି ଭିପିଏସପି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ବଡ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ।ଏହା ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୧୬୦୦୦ ଲିଟର ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment