୧୮ କୋଟି ଛୁଇଲା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ଭାକ୍‌ସିନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍‌
Khabar Odisha:The-cumulative-number-of-COVID19-Vaccine-doses-administered-in-the-country-has-exceeded-18-Crore

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ମେ୧୫(ଖବର ଓଡିଶା); ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଭାକସିନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଚାଲିଛି ଭାରତରେ । ଆଜି ଏହି ଭାକ୍‌ସିନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ୧୮ ଛୁଇଛି । ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ତୃତ୍ୱୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକା କରଣ ଚାଲିଥିଲା ବେଳେ ଆଜି ୧୮ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । 

ଆଜି ସକାଳ ୭ ଟା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଥାୟୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୬,୦୨,୪୩୫ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୋଟ ୧୮,୦୪,୫୭,୫୭୯ ଟିକା ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ୯୬,୨୭,୬୫୦ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୬୬,୨୨,୦୪୦ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟକର୍ମି ଯେଉଁମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି, ୧,୪୩,୬୫,୮୭୧ ଆଗ ଅଧାଡିର ଯୋଦ୍ଦା ଯୋଉଁ ମାନେ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି, ୮୧,୪୯,୬୧୩ ଦ୍ୱିତ୍ୱୀୟ ଡୋଜ୍‌, ୧୮-୪୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ହିତାଧିକାରୀ , ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୬ଥମ ଡୋଜ୍ , ୫,୬୮,୦୫,୭୭୨ (ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍‌) ଏବଂ ୪୫ ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସର ୮୭,୫୬,୩୧୩ (ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍) ହିତାଧିକାରୀ । ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ୫,୪୩,୧୭,୬୪୬ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ହିତାଧିକାରୀ ଏବଂ ୧,୭୫,୫୩,୯୧୮ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି । 

ଗତ ମେ ୧ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୫ ବର୍ଷର ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକ କରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩,୨୮,୨୧୬ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକରୀ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସେହି ପରି ଗତ ୨୪୩ ଘଣ୍ଟା ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟୀକାକରଣ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଟୀକାକରଣର ୧୧୯ ଦିନରେ (୧୪ ମଇ, ୨୦୨୧) ରେ ୧୧,୦୩,୬୨୫ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬,୨୯,୪୪୫ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପାଇଁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୪,୭୪,୧୮୦ ହିତାଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment