ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରେ ଲୁଚି ରହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀ, ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଅନୁପ୍ରବେଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ସେନାବାହିନୀ
Khabar Odisha:Terrorists-hiding-in-Jammu-and-Kashmir-army-more-successful-in-infiltration-this-year-than-last-year
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଗତବର୍ଷ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛି। ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ବି.ଏସ୍ ରାଜୁ ବାର୍ଷିକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ୨୧୭ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସଂଖ୍ୟା।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡାକଡି କରିବାରେ ସେନାକୁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ୨୦୧୮ ତୁଳନାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁଖ୍ୟତଃ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି।

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ବିଏସ୍ ରାଜୁ ଚିନ୍ତାବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟନେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ପଠାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଉଦ୍ୟମ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ, ଆମେ ଟନେଲଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରାଡାର ସହିତ କିଛି ଆଧୁନିକ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ ।

ବିଏସ୍ ରାଜୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମୁକାବିଲା ସମୟରେ ପ୍ରତି ୨୦-୨୫ ସର୍ଚ୍ଚ  ଅଭିଯାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥାଏ। ସେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛୁ ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କମ୍ ଅସୁବିଧାରେ ଅଛନ୍ତି। ଆମର ସୈନିକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ।

ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ବିଏସ୍ ରାଜୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଆମେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ। LAC ସହିତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ପରିସ୍ଥିତିର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। LoCରେ ଆମେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଉ ଏବଂ ସମସ୍ତ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି, ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ କହୁଛୁ। ଯଦି ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ମିଳେ ତେବେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଡାକିବୁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପତ୍ୟକାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଅଧିକ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମତରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଏହା ପରେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବେ 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment