ସାରା ଦେଶରେ 400 ଟଙ୍କାରେ RTPCR ଟେଷ୍ଟ କରିବା ନେଇ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଜବାବତଲବ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
Khabar Odisha:RT-PCR-test-rate-to-be-fixed-at-maximum-Rs-400-Supreme-Court-notice-to-Center-and-states
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କରୋନା ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣ ଦର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ନେଇ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଆବେଦନକାରୀ ନିଜ ଆବେଦନରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଦର 400 ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ମୂଲ୍ୟ 200 ଟଙ୍କାରୁ ବି କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଶରଦ ଅରବିନ୍ଦ ବୋବଡେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଏହି ବେଞ୍ଚ ଓକିଲ ଅଜୟ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଆବେଦନର ବିଚାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଏହାର ଉତ୍ତର ମାଗିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ହେଉଥିବା RTPCR ଅନୁସନ୍ଧାନର ଦରକୁ ସର୍ବତ୍ର ଗୋଟିଏ ମୂଲ୍ୟ 400 ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏହା ଫଳରେ ଦେଶରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ |

ଦେଶରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣର ବିଭିନ୍ନ ଦର ରହିଛି ବୋଲି ଆବେଦନକାରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଦର ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ଏବଂ କିଛି କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ଦର 900 ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ 2800 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କିଛି ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀଗୁଡିକ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ମନମୁତାବକ ଦର ଚାର୍ଜ କରୁଛନ୍ତି |

RTPCR ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଥିବା ଏହି କିଟ୍ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ 200 ରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ବୋଲି ଆବେଦନକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ କାରଣ ବ୍ୟବହୃତ ମେସିନ୍ ଲ୍ୟାବରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି | ଏହା ପରେ କୋର୍ଟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ମାଗି କେନ୍ଦ୍ର, ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସମାନ ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆବେଦନ ସହିତ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାକୁ ଯୋଡିଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment