ଅତିରିକ୍ତ ୩.୭୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ
Khabar Odisha:President-gives-assent-to-Act-allowing-govt-to-spend-Rs-373-lakh-cr-extra-during-current-fiscal
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଅତିରିକ୍ତ ୩.୭୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ । ଆପ୍ରୋପ୍ରାଇଜେସନ୍ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜର ସମ୍ମତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।

ଏହି ଅଧିନିୟମ "୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ସେବା ପାଇଁ ଭାରତର ଏକୀଭୂତ ପାଣ୍ଠିରୁ ଏବଂ ବାହାରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଆବଣ୍ଟନ" କୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଡିମାଣ୍ଡର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଚ୍ ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆପ୍ରୋପ୍ରାଇଜେସନ୍ ବିଲ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା। 

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗେଜେଟ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆପ୍ରୋପ୍ରାଇଜେସନ୍ ନଂ ୫ ଅଧିନିୟମ, ୨୦୨୧ ଜାନୁୟାରୀ ୧୨, ୨୦୨୨ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହମତି ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

୨୦୨୧-୨୨ ବଜେଟରେ ସରକାରଙ୍କ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ୩୪.୮୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଚ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଡିମାଣ୍ଡକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଏହା ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment