କରୋନା ଉପଚାର ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବ ଭାରତ, 4ଟି ଔଷଧରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
Khabar Odisha:Indian-Health-Authorities-Decide-To-Review-Protocol-Followed-For-Treatment-Of-Covid-19-After-Interim-Results-Who
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କରୋନାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏକ ବୃହତ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଔଷଧ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଇନାହିଁ 

ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ରିମୋଡେଭିର୍, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଔଷଧ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ (HCQ), ଆଣ୍ଟି-ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ମିଶ୍ରଣ ଲୋପିନାଭିର ରାଇଟୋନାଭିର ଏବଂ ଇମ୍ୟୁନୋମୋଡ୍ୟୁଲେଟର ଇଣ୍ଟରଫେରନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କରୋନାର ମଧ୍ୟମ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ  

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମିଳିତ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ବୈଠକରେ ପ୍ରୋଟୋକଲର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହାକୁ ନୀତି ଆୟୋଗର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଭି.କେ ପାଲ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ Dr. ବଳରାମ ଭର୍ଗାଭା ପରିଚାଳନା କରିବେ।

ଡକ୍ଟର ଭର୍ଗାଭା କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ନୂତନ ପ୍ରମାଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କ୍ଲିନିକାଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ପୁନଃ ସମୀକ୍ଷା କରିବୁ।' ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧୀନରେ ପ୍ରତିକାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି 

ହୁର ସଲିଡାରିଟି ଟ୍ରାଏଲ୍ ନାମକ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ 30ଟି ଦେଶର 405 ଡାକ୍ତରଖାନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା 11,266 ବୟସ୍କଙ୍କ ଆଧାରରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ 2,750 ଜଣ ରିମେଡେସିଭର୍, 954 ଜଣ HCQ, 1,411 ଜଣ ଲୋପିନାଭିର, 651 ଜଣ ଇଣ୍ଟରଫେରନ୍ ପ୍ଲସ୍ ଲୋପିନାଭିର, 1,412 ଜଣ କେବଳ ଇଣ୍ଟରଫେରନ୍ ଏବଂ 4,088 ଜଣ କୌଣସି ଅଧ୍ୟୟନ ବିନା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଚାରୋଟି ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଂଯୋଜନା କରିଥିବା ଆଇସିଏମଆର ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର 15, 2020 ସୁଦ୍ଧା 937 ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ 26 ସକ୍ରିୟ ସ୍ଥାନରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଆଇସିଏମଆର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଏ ଯେ କୌଣସି ଅଧ୍ୟୟନ ଔଷଧ ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ହ୍ରାସ କରେ ନାହିଁ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment