ଭାରତ-ଚୀନ ବିବାଦ, ସଂସଦରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବୟାନ ରଖିଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ
Khabar Odisha:China-suffered-heavy-losses-in-violence-on-June-15-Rajnath-Singh
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଆଜି ସଂସଦରେ ସାଂସଦ ମାନଙ୍କୁ ବୟାନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ଓ ଚୀନ ଉଭୟ ପକ୍ଷରୁ LAC ରେ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି ଉଭୟ ଦେଶ ନିଜ ନିଜ ସୈନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଗୁଳି ଗୋଳା LAC ରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି।  

ଭାରତ-ଚୀନ୍‌ର ଅବରୋଧ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସଂସଦରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଏବଂ ଗୋଗ୍ରା, କଙ୍ଗକା ଲା ଏବଂ ପାଙ୍ଗୋଗ ହ୍ରଦରେ ଅନେକ ଅବରୋଧ ରହିଛି । LAC ରେ, ଚୀନ୍ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସେନା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଛି | ଆମର ସେନା ସଫଳତାର ସହିତ ଏହି ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା କରୁଛି | "

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଜବାବରେ ଆମର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପଯୁକ୍ତ କାଉଣ୍ଟର-ନିୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ସ୍ୱାର୍ଥ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, "LAC ଉପରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ସୈନ୍ୟ କମାଣ୍ଡର ସ୍ଥରରେ 6 ଜୁନ୍ 2020 ରେ ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣ ନ ହୋଇ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଧିରେ ଧିରେ ସୀମାରୁ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ । LAC ରେ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ । ଏବଂ ଏପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ ଯାହା ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ।

"ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି 15 ଜୁନ୍ ଦିନ ଗାଲଭାନରେ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଏକ ହିଂସାତ୍ମକ ବିବାଦ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଆମର ସାହସୀ ସୈନିକମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଇଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ସୀମା ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। " ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ସଂସଦରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବୟାନ ରଖି କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment