ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ, ଆରଜେଡି ସରକାର ଶାସନର ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଦେବେ 10 ଲକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି
Khabar Odisha:Bihar-Election-2020-Tejashwi-Yadav-Election-Promise-Will-Give-10-Lakh-Youth-Jobs-In-First-Cabinet-With-First-Pen
ବିହାର,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇସାରିଛି । ସମସ୍ତ ଦଳ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ରଖିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଘୋଷଣା କରାଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଆରଜେଡି ନେତା ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଗଠନ ହେଲେ ସେ 10 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦେବେ।

ଆରଜେଡି ନେତାଙ୍କ ଅଧିକାଂଶ ଧ୍ୟାନ ଯୁବକ ଏବଂ ବେକାରଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି। ଏଥିସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ବାଚନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସେ ଯୁବପିଢିଙ୍କ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ବଢାଇଛି ।

ଆରଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ 5 ତାରିଖରେ ଆମେ ବେକାରୀ ପାଇଁ ଏକ ପୋର୍ଟାଲ ତିଆରି କରିଛୁ। ଏଥିରେ 9,47,324 ବେକାର ଲୋକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 13,11,626 ଲୋକ ମିସ୍ କଲ କରିଛନ୍ତି।

ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ 2.5 ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାବେଳେ ବିହାରରେ 50 ହଜାର ପୋଲିସ ପଦବୀ ଖାଲି ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଯଦି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରୁ ତେବେ ଏହି ପଦବୀ ପୂରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ।

 

ତାଙ୍କ ସରକାର ଗଠନ ହେଲେ ପ୍ରଥମ କ୍ୟାବିନେଟରେ ବିହାରର 10 ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦିଆଯିବ। ବିହାରରେ ପୂର୍ବରୁ 4 ଲକ୍ଷ 50 ହଜାର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି। ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗୃହ ବିଭାଗ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଜାତୀୟ ହାରାହାରି ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ବିହାରରେ 5 ଲକ୍ଷ 50 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବିହାରର 243 ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ବାରା ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ଅକ୍ଟୋବର 28ରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ନଭେମ୍ବର 3 ରେ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନଭେମ୍ବର 7 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭୋଟ୍ ଗଣନା ନଭେମ୍ବର 10 ରେ ହେବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment