ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାସିକ ଧର୍ମ ସମୟରେ ବିଶ୍ରାମ ଓ ଦରମା ପାଇଁ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ସରକାରଙ୍କୁ ଆବେଦନ
Khabar Odisha:An-appeal-to-the-Aam-Aadmi-Party-government-for-rest-and-pay-during-the-menstrual-period-of-female-employees
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପତ୍ରର ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ସମସ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଶୁଣାଣି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ, ମାସିକ ଧର୍ମ ସମୟରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେୟ ଛୁଟି ଏବଂ ବିଶ୍ରାମ ଦେବା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ମାସିକ ଧର୍ମ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦରମା ଦିଆଯିବ କିମ୍ବା କାଜୁଆଲ୍ ଛୁଟି ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି । କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇ ଗତି କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅନେକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ କାଜୁଆଲ୍ କିମ୍ବା ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଛୁଟି ନ ଦେଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ମାନବିକ ସମ୍ମାନକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡି.ଏନ୍ ପଟେଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ପ୍ରତୀକ ଜେନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଶୁଣାଣି କରୁଛନ୍ତି  । ଦିଲ୍ଲୀ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନର ଆଡଭୋକେଟ ରାଜୀବ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏହି ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି, ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଦୈନିକ ବେତନଧାରୀ, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଆଉଟସୋର୍ସର୍ ସମେତ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମାସକୁ ଚାରି ଦିନ ଦରମା ଛୁଟି ଦିଆଯାଉ।

ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ମାସର ସେହି କଷ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । କେବଳ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆରାମ, ପରିଷ୍କାର ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସେହି ଆବେଦନରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment