କରୋନାର ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଜୀବୀ ନିଯୁକ୍ତି କରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
Khabar Odisha:Ahead-of-third-wave-Centre-to-create-trained-workforce-to-handle-healthcare

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୧୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ମହାମାରୀ ସହିତ ମୁକାବିଲା ସମୟରେ ଉପୁଜିଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବଢୁଥିବା ଚାହିଦାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରାୟ ୧୦୦,୦୦୦ ପ୍ରଫେସନାଲଙ୍କ କର୍ମଜୀବୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ତାଲିମକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟର ୧୯୪ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୦୦ ଟି ଦକ୍ଷତା କେନ୍ଦ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଜ୍ଞ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିବ।

କରୋନା ମହାମାରୀର ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଛଟି କ୍ଷେତ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ତିନି ମାସର ଚାକିରି ତାଲିମ ସହିତ ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ତେବେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କ୍ଷେତ୍ର ଗୁଡିକ ହେଉଛି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା, ମୌଳିକ ଯତ୍ନ ସହାୟତା, ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ, ଗୃହ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା, ଅଗ୍ରୀମ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାରରେ ସହାୟତା।

ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଅଭିଯୋଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ କନସନଟ୍ରେଟର୍ସ ଭଳି ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ବୃତ୍ତିଗତଙ୍କ ଅଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି, ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ରେକର୍ଡ କିପରି ବଜାୟ ରଖାଯିବ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ।

୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଜିଲ୍ଲାର ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନାରେ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିବାକୁ ୨୦,୦୦୦ ଆଇଟିଆଇ ସ୍ନାତକ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଅମ୍ଳଜାନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ, ଅମ୍ଳଜାନ କନସନଟ୍ରେଟର୍ସ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା କାର‌୍ୟ୍ୟ ସ୍ଥାପନ, ​​ପରିଚାଳନା, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ କାଲିବ୍ରେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment