କରୋନା ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ସର୍ଜିକାଲ ମାସ୍କ ହେଲା ବିଫଳ, ଗବେଷଣାରୁ ହେଲା ବଡ଼ ଖୁଲାସା
Khabar Odisha:The-surgical-mask-failed-to-provide-protection-from-corona-and-the-study-revealed-a-major-disclosure

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସମସ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି । 

କରୋନା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ମାନିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ଗତ ଦେଢ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା କରୋନା, ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରେ କି?

ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ଆପଣ ପିନ୍ଧିଥିବା ମାସ୍କ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ଏହା ସହ ଜଡିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ସର୍ଜିକାଲ୍ ମାସ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି ।

 ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହିପରି ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକ କରୋନା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ପ୍ରଭାବହୀନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

କାନାଡାର ୱାଟରଲୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ସର୍ଜିକାଲ୍ ଫେସ୍ ମାସ୍କ କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏରୋସୋଲ ବୁନ୍ଦା ଅବରୋଧ କରିବାରେ ସର୍ଜିକାଲ ମାସ୍କ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ନପାରେ ।

ମାସ୍କର ଫଳପ୍ରଦତା ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି, ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ବ୍ଲୁ ସର୍ଜିକାଲ୍ ମାସ୍କ କେବଳ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ, ମୁଖ୍ୟତ ଏହି ପ୍ରକାରର ମାସ୍କ ଚେହେରାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିଥାଏ । 

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ନୂତନ ଏବଂ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ପ୍ରକାର ଆବିଷ୍କୃତ ହେଉଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏନ ୯୫ ଏବଂ କେଏନ୍ ୯୫ ପରି ମାସ୍କଗୁଡିକ କରୋନା ଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ ।

ଅନେକ ଲୋକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ସଠିକ୍ ଫିଟ୍ ହୋଇନଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏରୋସୋଲର ବୁନ୍ଦା ବାହାରିପାରେ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିପାରେ । ଏହି ଆଧାରରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ସର୍ଜିକାଲ୍ ମାସ୍କଗୁଡିକ ଫିଟ୍ ମିଳିଲା ନାହିଁ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ଜିକାଲ ମାସ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏନ୍ ୯୫ ମାସ୍କ ଏରୋସୋଲ ବୁନ୍ଦା ଫିଲ୍ଟର କରିବାରେ ଅଧିକ ସକ୍ଷମ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ପ୍ରଫେସର ୟାରୁସେଭିଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ମାସ୍କ ଯାହା ନାକ ଏବଂ ପାଟିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବ, ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଏହା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ । ଲୋକମାନେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଲେ ଅଧିକ ଏନ୍ ୯୫ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment