ପାକିସ୍ତାନରେ ଚାଲିଥିବା କାଶ୍ମୀର ରାଲି ଉପରେ ଗ୍ରେନେଡ ଆକ୍ରମଣ, 30 ଜଣ ଆହାତ
Khabar Odisha:pakistan-several-people-injured-in-grenade-attack-at-kashmir-rally-in-karachi
କରାଚୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବୁଧବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନର କରାଚିରେ ସହରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା କାଶ୍ମୀରି ରାଲି ଉପରେ ଗ୍ରେନେଡ ଆକ୍ରମଣ । ଗ୍ରେନେଡ ଆକ୍ରମଣରେ ଏହି ରାଲିରେ ସାମିଲ ଥିବା 30 ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା 370 ହଟାଇବା ନିଷ୍ପତିକୁ ଏକ ବର୍ଷ ପୂରୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଏହି ରାଲି କରାଯାଇଥିଲା । 5 ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହା ଏହାର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକୀ ଥିଲା ଯାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ କରାଚିରେ ଏହି ରାଲି କରାଯାଇଥିଲା।

ଗ୍ରେନେଡ ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି । କରାଚିର ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କରାଚି ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲାମ ନବୀ ମେନନ ରଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରାଲିରେ ଗ୍ରେନେଡ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନା (SRA) ନାମକ ଏହି ସଂଗଠନ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଛି । ଏହା ଏକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସଂଗଠନ ଯାହା ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛି |

ଜୁନ୍ ମାସରେ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ତିନୋଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା, ଯାହାକୁ SRA କରିଥିବା ନେଇ ଦାବି କରିଥିଲା ​​| 2 ଜଣ ଯବାନଙ୍କ ସମେତ 4 ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ | ଏହି ସଂଗଠନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶକୁ କରାଚିଠାରୁ ଅଲଗା କରାଯାଉ। ଏହି ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ହେଉଛି କରାଚି | ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ସହିତ ମଧ୍ୟ SRA ନିଜର ମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କରିଛି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ମୁକ୍ତି ସେନା ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ଥାନର ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦାବି କରୁଥିବା ଏକ ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ସଂଗଠନ ।

ଜମାତ-ଇ-ଇସଲାମି ଦ୍ୱାରା କରାଚିରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ରାଲିରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ରାଲି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତ ସରକାର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ । ସରକାର ଧାରା 370 ରଦ୍ଦ କରି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment