ଜୋ ବାଇଡେନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲେ ପ୍ରବାସ ନୀତି, ଉପକୃତ ହେବେ ୫ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ
Khabar Odisha:If-Joe-Biden-changes-his-immigration-policy-500000-Indians-will-benefit
ୱାଶିଂଟନ, ଜାନୁଆରୀ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା) :

କେଇ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବାଇଡେନ ଦେଶରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଇମିଗ୍ରେସନ ପଲିସି (ପ୍ରବାସ ନୀତି)କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ସେ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୧.୧ କୋଟି ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ସହଜରେ ସ୍ଥାୟୀ ମାନ୍ୟତା ଏବଂ ନାଗରିକତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଏହା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେତୁ କୋଟି କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ଦେଶ ଛାଡିବା ଭଳି ବିପଦରେ ଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ବିଡେନ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ।

ବିଡେନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାରେ ଦସ୍ତଖତ ପରେ ଯେଉଁମାନେ ଆଇନ କାଗଜପତ୍ର ବିନା ଦେଶରେ ରହୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ। ଦେଶରେ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧.୧ କୋଟି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଅଛନ୍ତି। ବିଡେନଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପରୀତ। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ବିଲ୍ କେବଳ ବୁଧବାର ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି।

ଏହି ବିଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ । ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଦାୟିତ୍ବରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା ଦେବାର ଏକ ଉପାୟ ରହିବ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସିନେଟର ବବ୍ ମେଣ୍ଡେଜ୍ ଏବଂ ଲିଣ୍ଡା ସାଞ୍ଚେଜ୍ ଏହି ବିଲ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ବାଇଡେନଙ୍କ ନୂତନ ଇମିଗ୍ରେସନ ନୀତି ଆମେରିକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭ ଦେବ। ଏହା ମୌଳିକ ରୋଜଗାରର ନାଗରିକତା ପାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାକୁ ସହଜ କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଇଡେନ ମୁସଲମାନ ଦେଶ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ୭ଟି ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୭ରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment