ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ପରେ ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ହ୍ୱାଇଟ୍ ଫଙ୍ଗସ୍‌,ଅଧିକ ବିପଦଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ କହିଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
Khabar Odisha:After-black-fungus-white-fungus-infection-cases-reported-in-India--it-could-be-more-dengorious-than-black-fungus

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ମେ୨୦(ଖଭର ଓଡିଶା); ସାରା ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏବେ ବିହାରର ପାଟନାରେ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଅପେକ୍ଷା ବିପଜ୍ଜନକ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଚାରିଟି ହ୍ୱାଇଟ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପାଟଣାର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଅପେକ୍ଷା ହ୍‌ବାଇଟ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ କାରଣ ଏହା ଫୁସଫୁସକୁ ତଥା ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ନଖ, ଚର୍ମ, ପେଟ, କିଡନୀ, ମସ୍ତିଷ୍କ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶ ଏବଂ ପାଟିରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । 

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହ୍ୱାଇଟ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଫୁସଫୁସକୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏଚ୍‌ଆରସିଟି କରାଯିବାବେଳେ କୋଭିଡ-୧୯ ପରି ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

ତେବେ ମ୍ୟୁକର୍ମାଇକୋସିସ୍ ଯାହାକୁ ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ବା ଜାଇଗୋମାଇକୋସିସ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ମ୍ୟୁକର୍ମାଇସେଟ୍ ନାମକ ଏକ ଗୋଷ୍ଠି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ।

ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କବକଗୁଡ଼ିକ ପରିବେଶରେ, ବିଶେଷତ ସନ୍ତସନତିଆ ମାଟିରେ ଏବଂ କ୍ଷୟ ହେଉଥିବା ଜୈବ ପଦାର୍ଥ ଯେପରିକି ପତ୍ର, କମ୍ପୋଷ୍ଟ ଗଦା କିମ୍ବା ପତଳା କାଠରେ ବାସ କରନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଗଲେ ମୁକର୍ମାଇକୋସିସ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ଏହାର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଯନ୍ତ୍ରଣା ନାକ ଶିରାଯନ୍ତ୍ରଣା ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆଦି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment