ରାମାୟଣ ଓ ମହାଭାରତ ଭଳି ପୌରାଣିକ ଧାରାବାହିକକୁ ପୁନଃପ୍ରସାରଣ କରି ଏକ ନମ୍ୱର ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ହେଲା ଦୂରଦର୍ଶନ
Khabar Odisha:Doordarshan-became-the-number-one-TV-channel-by-re-broadcasting-mythical-series-like-Ramayana-and-Mahabharata
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏପ୍ରିଲ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦର୍ଶକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି BARC ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି ଯେ ରାମାୟଣ ପରି ସ୍ମରଣୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଏପ୍ରିଲ୍ 3 ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଦୂରଦର୍ଶନ ଭାରତର ସର୍ବାଧିକ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଚ୍ୟାନେଲ ପାଲଟିଛି । କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଦୂରଦର୍ଶନ ଏହାର ସ୍ମରଣୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପୁନଃ ପ୍ରସାରଣ କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଘର ଭିତରେ ରହିବେ। ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟ ଦର୍ଶକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ (BARC) କହିଛି ଯେ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ଦର୍ଶକ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 40,000 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବେସରକାରୀ ପ୍ରସାରଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

ଦୂରଦର୍ଶନ ହିନ୍ଦୁ ଉପନ୍ୟାସ ରାମାୟଣର ପୁନଃ ପ୍ରସାରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ପରେ ପରେ 21 ଦିନର ତାଲାବନ୍ଦ ସମୟରେ ମହାଭାରତ, ଶକ୍ତିମାନ ଏବଂ ବୁନିୟାଦ ପରି ପୂର୍ବ ସମୟର ବହୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ସିରିଏଲ୍ ପୁନଃ ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲା | ଏହି ସିରିଏଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଏକ ସମୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଟେଲିଭିଜନ ପ୍ରସାରଣ ଏକଚାଟିଆ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ଚ୍ୟାନେଲ କେବଳ ଦୂରଦର୍ଶନ ହିଁ ଥିଲା | BARC ଅନୁଯାୟୀ, ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତ ମୁଖ୍ୟତ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି କରାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସିଲେକ୍ଟ ସ୍ଲଟ୍ ଗୁଡିକରେ ଦୂରଦର୍ଶନ ସ୍ଥିତିକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଅନୁସାରେ ରବିବାର ରାତି 9 ଟାରେ ଘର ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ସମୟ ବିଭାଗରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦର୍ଶକ ଟିଭି ଦେଖି ଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି, କାରଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କଥାକୁ ମାନି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ନିଜ ଘରର ଟିଭିକୁ ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲେ |

ସେହିଭଳି ଆଲୋକ ବନ୍ଦ କରିବା ଦିନ ଘୋଷଣାକୁ ମୋଦୀଙ୍କ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଲୋକ ଦେଖିଥିଲେ। ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଲୋକ ବନ୍ଦ ଦିନ ଘୋଷଣାକୁ ଟିଭିରେ 11.9 କୋଟି ଦର୍ଶକ ଦେଖିଥିବା ବେଳେ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ଦିନ 19.7 କୋଟି ଲୋକ ଟିଭିରେ ଏହାକୁ ଶୁଣିଥିଲେ।

ସେହିଭଳି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ, ସନ୍ ଟିଭି ମଧ୍ୟ ପୁରାଣ / ପ୍ରାଚୀନ କାହାଣୀ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଧାରାବାହିକ୍ ଆରମ୍ଭ କରି  ସଫଳ ହୋଇଛି | ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପେଡ୍-ଆଧାରିତ ସାଧାରଣ ମନୋରଞ୍ଜନ ଚ୍ୟାନେଲ ଯାହା ପୁରୁଣା ସ୍ମରଣୀୟ ସିରିଏଲ୍ ରିପ୍ଲାଏ କରିଥିଲା, ସେମାନଙ୍କ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା |

ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ସମ୍ବାଦ ଆଧାରିତ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ଦର୍ଶକ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଭିତ୍ତିକ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ମନୋରଞ୍ଜନ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଯାଇଥିଲା | କୌତୁହଳର ବିଷୟ ଏହା କି ଯେ, କୌଣସି ନୂତନ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟ ଟିଭିରେ ଦଉନଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ରୀଡା ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ଦର୍ଶକ ସଂଖ୍ୟାରେ 21 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment