ବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜାହାଜକୁ ମିଳିବ ପ୍ରାଥମିକତା, ଏହି କାରଣରୁ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
Khabar Odisha:indiadomestic-ships-will-get-priority-at-seaports
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା)

ଦେଶର ବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶୀ ଜାହାଜ ନୁହେଁ, ଦେଶୀ ଜାହାଜକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଜି ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଜି ଆର.ଓ.ଏଫ୍‌.ଆର୍‌(ରାଇଟ୍ ଟୁ ଫାଷ୍ଟ ରିଫ୍ୱିସାଲ )ସର୍ତ୍ତାବଳୀରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏକ ଜାହାଜ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଭାରତରେ ତିଆରି ହୁଏ ଏବଂ ଜାହାଜଟି କୌଣସି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀର ଏବଂ ଯଦି ମାଲିକ ଭାରତୀୟ, ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ହେବ । ତାଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଜାହାଜ ବିଦେଶରୁ ନିର୍ମିତ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଚଳାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ଭାରତରୁ ଏବଂ ଏହାର ମାଲିକ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ। ଏହା ପରେ, ସେ ତୃତୀୟ ପ୍ରାଥମିକତା ପାଇବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଜାହାଜ ଭାରତରୁ ନିର୍ମିତ, ଯଦିଓ ଏହାକୁ ଚଳାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ବିଦେଶୀ ଏବଂ ଏହାର ମାଲିକ ବିଦେଶୀ ।

କେନ୍ଦ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ ଅଶୋଧିତ ତୌଳ, କୋଇଲା, ସାର ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ପରିବହନ ପାଇଁ ୫ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀ ଭାରତରୁ ପରିବହନ କରାଯାଇଥାଏ। ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ ଦେଶରେ ପରିବହନ ଶିଳ୍ପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବଳ ଭାରତରେ ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇବ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶ ପଠାଇବା ପାଇଁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିସାରିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment