ଦୀର୍ଘ ୨୭ ବର୍ଷର ଦାଇତ୍ୱ ପରେ ଆସନ୍ତ କାଲି ଆମାଜନ ମୁଖ୍ୟ ପଦବୀରୁ ଓହରିବେ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍
Khabar Odisha:Leaving-long-legacy-Jeff-Bezos-set-to-exit-as-Amazon-CEO-on-Monday

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୦୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ଆମାଜନକୁ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ବହି ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଠାରୁ ବିଶ୍ୱର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କମ୍ପାନୀରେ ପରିଣତ କରିବା ପରେ ଏବେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ପଦବୀରୁ ଓହରୁଛନ୍ତି । ସେ ସୋମବାର ଆମାଜନ ମୁଖ୍ୟ କାର‌୍ୟ୍ୟନିର୍ବାହୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଣ୍ଡି ଜାସିଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରୟାସରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ।ତେବେ ସେ ୨୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠି କରିଥିବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହି ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଭାବରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ବଜାୟ ରଖିବେ ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏପିଏଫ ରିପୋର୍ଟରେ ବ୍ରୁକିଙ୍ଗସ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସେଣ୍ଟର ଫର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନୋଭେସନ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ସହକର୍ମୀ ଡାରେଲ୍ ୱେଷ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜୋସ୍ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ନେତା ସେ ପୁସ୍ତକ ବିକ୍ରୟ, ଖୁଚୁରା ବଜାର, କ୍ଲାଉଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ଏବଂ ଘର ବିତରଣରେ ନିଜର ଚମତ୍ମାରିତା ଦେଖାଇ ସାରିଛନ୍ତି ।

ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଦୂତ ଥିଲେ ଯିଏ ଅନେକ ସୁବିଧାକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଯେପରିକି ଅନଲାଇନ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌କୁ ଯିବା, କିଛି ଅର୍ଡର କରିବା ଏବଂ ପରଦିନ ଏହାକୁ ତୁମ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବା। ସମଗ୍ର ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ଏହାର ଅନେକ ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ଋଣୀ ଅଟେ। ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଆଜି ଆମାଜନର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୧.୭ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ।ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ, କ୍ଲାଉଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ, ଗ୍ରୋସରୀ, କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା, ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ମିଡିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର‌୍ୟ୍ୟରୁ ଏହା ୨୦୨୦ ର ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୩୮୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ବେଜୋସ୍ ଏବେ ତାଙ୍କ ସ୍ପେସ୍ ଫାର୍ମ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ସହିତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇବା ପାଇଁ ଆମାଜନ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟରୁ ଦୂରେଇ ଯିବେ - ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଏହି ମାସ ଶେଷରେ ମହାକାଶକୁ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment