ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଓଡିଶା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହରେ ୪୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ୩,୩୧୬.୫୫ କୋଟି ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ
Khabar Odisha:In-August-Odishas-GST-collection-increased-by-41-per-cent-to-Rs-33155-crore

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଗଷ୍ଟରେ ଓଡିଶା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହରେ ୪୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କରି ୩,୩୧୬.୫୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ରାଜ୍ୟ ୨,୩୪୮.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଦେଶର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିଟି ଏବଂ ଜିଏସ୍‌ଟି ଏସ.କେ ଲୋହାନି କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଅଗଷ୍ଟ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧୬,୯୭୭.୯୨ କୋଟି ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ କରିଛି, ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ୯,୮୮୮.୯୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭୧.୬୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା କାରଣ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟକୁ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅଧିକ ଆରାମଦାୟକ ହୋଇଥିଲା।

ଅଗଷ୍ଟରେ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ମଦ ବିକ୍ରୟରୁ ରାଜ୍ୟ ୮୮୫.୨୧ କୋଟି ଭ୍ୟାଟ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି, ଯାହା ଗତ ଆର୍ଥିକ ମାସରେ ୬୦୬.୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଭାଟ୍ ସଂଗ୍ରହରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୪୬.୦୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ସଂଗ୍ରହରେ ବୃଦ୍ଧି ଲୁହା ଏବଂ ଇସ୍ପାତର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ରିଟର୍ନ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଟିକସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିପକ୍ୱ ଜିଏସ୍‌ଟି ଚାହିଦା ସଂଗ୍ରହ ହେତୁ ଏହି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, "ଧାର୍ଯ୍ୟ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ସର୍କଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଅଣ-ଫିଲଟରଙ୍କୁ ୧୬,୬୦୮ ଟି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ନକରିବା ପାଇଁ ୨,୩୬୯ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।"

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment