କରୋନା ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରୀର ପ୍ରସାରରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ରୁ ମେ ମଧ୍ୟରେ 2 କୋଟି ଲୋକ ହେଲେ ବେରୋଜଗାର
Khabar Odisha:Between-April-and-May-2-million-people-were-unemployed-in-the-second-wave-of-the-covid-wave

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 2(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ 2.27 କୋଟି ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେଣ୍ଟର ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇକୋନୋମି କହିଛନ୍ତି। "ଦେଶରେ ମୋଟ ଚାକିରୀ ସଂଖ୍ୟା 40 କୋଟି କ୍ରମରେ ରହିଛି। ଏହି 40 କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ 2 ମାସ ମଧ୍ୟରେ 2.27 କୋଟି ଚାକିରୀ ହରାଇଛନ୍ତି" ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ମନିଟର କେନ୍ଦ୍ର ମହେଶ ଭାୟ କହିଛନ୍ତି।

ଚାକିରୀ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ ବୋଲି ମହେଶ ଭାୟା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ। ଅନୌପଚାରିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଚାକିରି ଶୀଘ୍ର ଫେରି ଆସୁଥିବାବେଳେ, ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଉନ୍ନତ ମାନର ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ଫେରି ଆସିବାକୁ ଏକ ବର୍ଷ ଲାଗିଥାଏ। ଏକ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନୋଟ୍ ଉପରେ, ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ କାଲିବ୍ରେଟେଡ୍ ଢଙ୍ଗରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ସହଜ କରିବେ; ତେବେ ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କ ଚାକିରି ଉପରେ ଏହା ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ଏହି ସମୟରେ, ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ହୋଇଥିବା CMIE ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ବର୍ଷ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରୁ 97% ପରିବାରର ଆୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। 1.75 ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେରେ, କେବଳ 3 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆୟର ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିଛନ୍ତି।

ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 55 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ 42 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଆୟ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ସମାନ ରହିଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପାଇଁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଦେଶର 97% ପରିବାର ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମହେଶ ଭାୟାଙ୍କ ହିସାବରେ ଆୟର ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment