ଆମେରିକାରେ ରହିଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଜେଲ୍, କଏଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା
Khabar Odisha:Expensive-jail-in-the-world
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର 10(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ଜେଲର ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଅନେକ  ଡରିଥାନ୍ତି । କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାରେ ଏପରି ଏକ ଜେଲ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ଏହି ଜେଲରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନ୍ତେବାସୀ କଏଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ଜେଲ୍ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଜେଲ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା  ।

ଏହି ଜେଲ୍ ନାମ  'ଗୁଇନ୍ତାନାମୋ ବାଇ' , ଏହା  କ୍ୟୁବାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଜେଲ୍ ଟି ଏପରି ଏହାର ନାମ ପାଇଲା କାରଣ ଏହା ଗୁଇନ୍ତାନାମୋ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ  । ଆମେରିକୀୟ ଖବରକାଗଜ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଜେଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 40 ଜଣ କଏଦୀ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଏଦୀ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ 93 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଇନ୍ତାନାମୋ ବାଇ'  ଜେଲ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ଆମେରିକାର ନବ ନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଜେଲକୁ ବନ୍ଦ କରି ରଖିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କାରଣ ଏହି ଜେଲରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆମେରିକାର ଅର୍ଥନୀତି ଉପକୃତ ହେବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment