ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକରେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳମାନଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଂଜ ଦେବ ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ- ଭି.ଆର.ରଘୁନାଥ
Khabar Odisha:Indian-hockey-team-to-challenge-world-best-team-at-Tokyo-Olympics---VR-Raghunath
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ ଏକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଲାଇନ୍ ଅପ୍ ଏବଂ ଗୁଣାତ୍ମକ ଡ୍ରାଗ୍ ଫ୍ଲିକର୍ ସହିତ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ମାନଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ହକି ଖେଳାଳି ଭି ଆର ରଘୁନାଥ ।

୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଟୋକିଓରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଅଲମ୍ପିକ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ମହାମାରୀ କରୋନା ନିମନ୍ତେ ଘୁଂଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି । 

ରଘୁନାଥଙ୍କ ମତରେ ଭାରତର ହକି ଦଳର ଡିଫେଣ୍ଡର ମାନେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଅଲମ୍ପିକରେ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହକି ଦଳ ମାନଙ୍କୁ ଏମାନେ କଡା ଚ୍ୟାଲେଂଜ ଦେବେ । ଏହା ସହ ଦୁଇଟି ଟପ୍ ଡ୍ରାଗ୍‌-ଫ୍ଲିକର୍ ରହିବା ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିପାରିବେ, ତାହା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ସୁବିଧା । ଉଭୟ ହରମାନପ୍ରୀତ ସିଂ ଏବଂ ରୁପିନ୍ଦର ପାଲ ସିଂ ସମାନ ଭାବରେ ଭଲ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଏବଂ ଗୁଣ ରହିଛି । ଡ୍ରାଗ୍ ଫ୍ଲିକରେ ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ମିଶ୍ରଣ ରହିବା ସର୍ବଦା ଭଲ । 

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ କୁମାର ଏବଂ ଅମିତ ରୋହିଦାସଙ୍କ ପାଖରେ ଭାରତର ଭଲ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି, ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଟପ୍ ଫ୍ଲିକର୍ ଫେଲ ମାରିବେ ସେତେବେଳେ ସେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବିରତି ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହାର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଏକ ନୂଆ କରି ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ୩୧ ବର୍ଷୀୟ ପୂର୍ବତନ ଡିଫେଣ୍ଡର ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

 “ମୁଁ ଭାବୁଛି ଦଳ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ସମୟକୁ ଏକ ବର୍ଷ ଗଣନା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବ ଏବଂ ଗତ ୬-୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ୍ । ନୂଆ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଖେଳାଳିମାନେ ଜାତୀୟ ଶିବିରକୁ ସତେଜ ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ ଛଅ ସପ୍ତାହ ବିରତି ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଦଳର ଫିଟନେସ୍ ବହୁତ ଭଲ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ଲସ୍ ପଏଣ୍ଟ ହେବ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ସଠିକ୍ ମାନସିକତା ରହିବା ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସକରାତ୍ମକ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ”

ଏହି ଚେଷ୍ଟା ସମୟରେ ଖେଳାଳିମାନେ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ରଘୁନାଥ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ।

ସାଧାରଣତଃ ଅଲମ୍ପିକ ପରି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଇଭେଣ୍ଟ ମାନଙ୍କରେ ଭଲ ପ୍ରର୍ଦଶନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ରୂପେ ଫିଟ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ରଘୁନାଥ କହିଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment