କରୋନା ଛଡାଇନେଲା ଚାକିରୀ, ରାସ୍ତା କଡରେ ପରିବା ବିକୁଛନ୍ତି ଫୁଟବଲ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ
Khabar Odisha:COVID-19-impact-football-coach-became-vegetable-seller
ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁଲାଇ ୩୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ତାର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ମହାମାରୀ କାହାର ଜୀବନ ଛଡାଇ ନେଥିବାବେଳେ କାହାର ଜୀବିକା ଛଡାଇ ନେଇଛି । ତେବେ ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ନିଜର ଚାକିରି ହରାଇ ରାସ୍ତା କଡରେ ପରିବା ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି ମହାରାଷ୍ଟର ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭୋସଲେ ନାମକ ଜଣେ ଫୁଟବଲ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ।

କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ କ୍ରୀଡା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଅଧିକାଂଶ କ୍ରୀଡା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ଥଗିତ ଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ପାଇଁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରଶିକ୍ଷକମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । 

ଫୁଟବଲ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭୋସଲେଙ୍କୁ ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାକିରି ଛାଡିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା ଏକାଡେମୀରେ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିନଥିଲେ ଶେଷରେ ସେ କାଣ୍ଡିଭଲିରେ ପନିପରିବା ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସରକାର ଅନଲକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଘୋଷଣା କରିବା ସମୟରେ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

“ମୋର ଆୟର ଉତ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ତେଣୁ ମୁଁ ଠାକୁର ଗ୍ରାମରେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ପନିପରିବା ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲି । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ମୋର ଦୋକାନୀ ଭାଙ୍ଗି ଦେଲେ । ଏହାପରେ ଏବେ ମୁଁ ହ୍ୱାଟସଆପ ଯୋଗେ ପନିପରିବାର ଅର୍ଡର ଗ୍ରହଣ କରୁଛି ବୋଲି ଏକ ଜାତୀୟ ଗଣ ମାଧ୍ୟମକୁ ଭୋସଲେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାସହ କୋଚ୍ ଭାବରେ ଚାକିରି ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଆଶା ସେ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କେବଳ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଭୋସଲେଙ୍କ ପରି ଆହୁରି ଅନେକ କୋଚ୍ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମହାମାରୀରେ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment