ଥଣ୍ଡା ପବନ ଖୁଆଇବା ପାଇଁ ରୋଗୀକୁ ଆଇସିୟୁରୁ କାଢି ଆଣିଲେ ପରିବାରଲୋକ, କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
Khabar Odisha:bihar-jawaharlal-nehru-medical-hospital-patient-air-icu-bed-doctor-died
ଭାଗଲପୁର, ଜୁଲାଇ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବିହାରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅବସ୍ଥା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦିନକ ଦିନ ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ସହିତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସୁବିଧା ଅଭାବ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡୁଛି । ଭାଗଲପୁରର ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜ-ହସ୍ପିଟାଲର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପଡିଛି । ଏହି ହସ୍ପିଟାଲକୁ ରାଜ୍ୟର କୋଭିଡ ସ୍ପେଶାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଜଣେ ରୋଗୀର ପରିବାର ଲୋକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରୋଗୀକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ବାହାରକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଭାଗଲପୁରର ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୋଟ 800 ଶଯ୍ୟା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଏଠାରେ ଏକ ବଡ଼ ଅବହେଳା ଦେଖାଦେଇଛି, ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ନିଜ ରୋଗୀଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ମହଲାରେ ଥିବା ଆଇସିୟୁରୁ ​​ବାହାର କରି ରୋଗୀକୁ ଖୋଲା ପବନ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀର ପରିବାର ଲୋକ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରିନଥିଲେ ।

ଏହି ଅବହେଳା ପରେ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ପୁରା ଘଟଣା ଜୁଲାଇ 19 ତାରିଖ ଦିନ ଘଟିଛି କିନ୍ତୁ ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ପୁଣି ଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛି | ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ରୋଗୀଟିକୁ କାଟିହାରକୁ ଅଣାଯିବାବେଳେ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପରିବାର ଲୋକେ ରୋଗୀଟିକୁ ନେଇଯାଉଥିଲେ । ହେଲେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଠିକ୍ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉ ନ ଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ଡାକ୍ତରମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ଟ୍ରଲି ସହିତ ଟାଣି ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀର ସମ୍ପର୍କୀୟ କେହି ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ନଥିଲେ । ଡାକ୍ତରମାନେ ଅଟକାଇବା ପରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ପାଇଲେ ନାହିଁ, ସେମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରୋଗୀମାନେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାନେ ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ ନକରନ୍ତି, ତେବେ କରୋନା ସହିତ କିପରି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ? ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହା କେବଳ ବିହାରର ଗୋଟିଏ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଚିତ୍ର ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଘଟୁଛି | ତେଣିକି ସେ ଭାଗଲପୁର ହେଉ କିମ୍ବା ରାଜଧାନୀ ପାଟନା ହେଉ |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment