ଭାରତ-ଚୀନ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ, ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡାଣ ଓ ଅବତରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ୟୁପିର ତୃତୀୟ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ
Khabar Odisha:airstrip-on-up-agra-lucknow-expressway-yamuna-expressway-fighter-aircraft-will-be-able-to-fly-from-these-places
ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ଜୁନ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ୟୁପିର ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ । ମିରାଜ୍ -2000, ଜାଗୁଆର, ସୁଖୋଇ -30 ଭଳି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଦୁଇଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ଅବତରଣ କରିପାରିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିଶାଳ ହର୍କ୍ୟୁଲସ୍ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଅବତରଣ କରିପାରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ, ଯେତେବେଳେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏୟାରବେସ୍ ଏବଂ ରନୱେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏଠାରୁ ଉଡାଣ ଭରି ନିଜ ଟାର୍ଗେଟ ସ୍ଥାନରେ ପହଁଞ୍ଚିପାରିବ |

ନୋଏଡା ଠାରୁ ଆଗ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯମୁନା ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ହେଉ କିମ୍ବା ଆଗ୍ରା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ହେଉ - ଏଠାରେ ନିର୍ମିତ ରନୱେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପରୀକ୍ଷଣରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ରେ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅବତରଣ କରିବା ନେଇ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

UPDA ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ସାଢେ ତିନି କିଲୋମିଟର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି | ଏହା ସୁଲତାନପୁରର ଜୟସିଂହପୁର ନିକଟ କୁଡେବର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏଭଳି ଏକ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ଯାହା ଜନସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରହିଛି | ଡିଭାଇଡର୍ ବିନା ନିର୍ମିତ ଏହି ରନୱେର ଡାହାଣ-ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱ ର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକର ଓଜନ ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ | ଏହିପରି ଭାବରେ, ୟୁପି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଛି ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ତିନୋଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ବିମାନର ଉଡାଣ ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ ଏବଂ ଟେକ୍ ଅଫ୍ ପାଇଁ ରନୱେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି |

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ରନୱେ ବିଏସପି ସରକାରରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ରନୱେ ଏସପି ସରକାର ଏବଂ ତୃତୀୟ ବିଜେପି ସରକାରରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆଗ୍ରା ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ଥିବା ଉନ୍ନାଓର ବଙ୍ଗରମାଉ ନିକଟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଦୁଇଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସହିତ ସେଫାଇ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ସଫଳ ଉଡାଣ ସରିସାରିଲାଣି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ତିନିଟି ସ୍ଥାନରୁ ଉଡାଣ ଭରିବ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ....

ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ହିଣ୍ଡନ ଏବଂ ଆଗ୍ରା ଏୟାରବେସ୍ ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହି ତିନୋଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ । ଏହି ତିନୋଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଦେଇ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ବାଲିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 900 କିଲୋମିଟରରେ ଏହିପରି ତିନୋଟି ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ବୋମା କିମ୍ବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସୀମା ପରି ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଆଡକୁ ଉଡିପାରିବ।

ପାକିସ୍ତାନର ଇସଲାମାବାଦ ଏବଂ ଲାହୋର ରାଜପଥରେ ଏହିପରି ସୁବିଧା ଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍ ଏହାର ପାରମ୍ପାରିକ ଏୟାରବେସ୍ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଏଭଳି ରାଜପଥ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ସୁବିଧା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି | ଦେଶର ଅନ୍ୟ କେତେକ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ସମାନ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି ବୋଲି ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment