କେବଳ ସୀମାରେ ନୂହେଁ ଅନେକ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ଭାରତକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ପଡିବ
Khabar Odisha:Nowadays-wars-are-not-fought-only-on-the-borders-The-country-is-also-fought-simultaneously-on-many-fronts
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୨୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଚଳିତ ମାସର ଶେଷ ରବିବାର ହେତୁ ଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମନ କି ବାତ ' କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ଉଦବୋଧନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । 'ମନ କି ବାତ'ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ ଅବସରରେ ସହିଦମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବା ସହ ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ଯେଉଁ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୋଇଥିଲା ତାହା ଭାରତ କେବେ ବି ଭୁଲିପାରିବ ନାହିଁ । ଭାରତର ଜମି ଦଖଲ କରିବା ଏବଂ ନିଜ ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କଳହରୁ ଧ୍ୟାନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏଭଳି ଦୁଃସାହାସ କରିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତକୁ ପଛରେ ଛୁରାମାଡ଼ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭାରତର ବୀର ଯବାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ବୀରତ୍ୱ ଦେଖିଥିଲା | ଆପଣ କଳ୍ପନା କରିପାରିବେ ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିଲା ଉପର ପର୍ବତ ଉପରେ ବସିଥିବା ଶତ୍ରୁ ଏବଂ ଆମର ସାହସୀ ସୈନିକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, କିନ୍ତୁ ବିଜୟ ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଉଚ୍ଚ ଆତ୍ମା ​​ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ସାହସିକତାର ହୋଇଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଗିଲ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲି, ସେହି ଦିନଟି ମୋର ଜୀବନର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମୁହୂର୍ତ୍ତ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଜଣାଇବା ସହିତ ଲୋକମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଜର ହିରୋମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛନ୍ତି । ସାହସୀ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ, ମୁଁ ସାହାସୀ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ସାହସୀ ମାତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି | ଏହି ଅବସରରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ଅଛି - www.gallantryawards.gov.in, ଆପଣ ଏହାକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଜରୁରୀ | ଏଠାରେ ଆପଣ ସାହସୀ ଯୋଦ୍ଧା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ଅନେକ ସୂଚନା ପାଇବେ | ଥରେ ନୂହଁ ଆପଣ ବାରମ୍ୱାର ଯାଇଁକି ଏହି ୱେବସାଇଟ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ।

କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଅଟଳ ଜୀ ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ଯାହା କହିଥିଲେ ତାହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ । ଏହା ପରେ ଅଟଳ ଜୀ ଦେଶକୁ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଏକ ମନ୍ତ୍ର ମନେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଥିଲା - ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କଣ କରିବେ ଏବଂ କଣ କରିବେ ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ଯଦି କୌଣସି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଥାଏ | ତେବେ ସେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍ | ସେ ଭାବିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସେ ଯାହା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତାହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ କି ନାହିଁ |ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ ଏହି ଧାରଣାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଅଟଳ ଜୀ କହିଥିଲେ ଯେ କାର୍ଗିଲ ଆମକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ମନ୍ତ୍ର - କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ଆମକୁ ଭାବିବା ପାଇଁ ପଡିବ ଯେ ଆମର ପଦକ୍ଷେପ ସୈନିକଙ୍କ ସମ୍ମାନ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ କି ନାହିଁ ? ଯିଏ ଅପହଞ୍ଚ ପାହାଡରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରି ଭାରତ ମାଆ ପାଇଁ ସେବା କରୁଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଅନେକ ଥର ଆମେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏଭଳି ଜିନିଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଉ ଯାହା ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଅନେକ କ୍ଷତି କରିଥାଏ | ଆଜିକାଲି କେବଳ ସୀମାରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ନାହିଁ। ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶବାସୀ ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ |

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ସଂଗ୍ରାମ କରିଥିବାରୁ ଅନେକ ଭୟ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଆଜି ଆମ ଦେଶରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସୁସ୍ଥ ହେବା ହାର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମ ଦେଶରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହରାଇବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମ ପାଇଁ ଦୁଃଖଦାୟକ | କିନ୍ତୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।

କରୋନାର ଆତଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ଟଳି ନାହିଁ । ଏହା ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଛି | ଆମକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ କରୋନା ପୂର୍ବ ପରି ମାରାତ୍ମକ ଅଟେ । ବେଳେବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ନେଇ ଆମର ଅସୁବିଧା ହେଉଛି | ଯାହାଫଳରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଆମେ ବନା ମାସ୍କରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରିବା ନେଇ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛୁ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ମାସ୍କ ସହିତ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ସେହି ଡାକ୍ତର-ନର୍ସମାନଙ୍କୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ 10 ଘଣ୍ଟା ଧରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ରଖୁଛନ୍ତି, ଥରେ ତାଙ୍କ କଥା ଭାବିକି ଦେଖନ୍ତୁ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment