ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ କୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ତୁ ତୁ ମେ ମେ ଆରମ୍ଭ
Khabar Odisha:In-Jammu-and-Kashmir-Article-370-begins-with-the-political-parties

ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର, ଡିସେମ୍ବର ୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ କୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ତୁ ତୁ ମେ ମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ଦାୟୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଦଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହା ୩୭୦ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମିଳିତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବନ୍ଦ କରିବା ମନୋବୃତ୍ତିରେ ଅଛି, ତେବେ କେବଳ ସଂସଦ କିମ୍ବା କୋର୍ଟ ଫେରିବେ ବୋଲି ପିପୁଲ୍ସ କନଫରେନ୍ସ ଆଗକୁ ବଢିବ । ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ (ଏନସି) ଏବଂ ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (ପିଡିପି) ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକତା ହରାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯଦିଓ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଧାରା ୩୭୦ ର ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଦାବି ଅବଶ୍ୟ ଜାରି ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଶାନ୍ତ ହେଉଛି। 

ଅଗଷ୍ଟ ୫, ୨୦୧୯ ରେ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଧାରା ୩୭୦ ର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟକୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ନାମକ ଦୁଇଟି ୟୁନିଅନରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏନସି, ପିଡିପି, ପିପୁଲ୍ସ କନଫରେନ୍ସ ଏବଂ ଆୱାମୀ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ସମେତ ସମସ୍ତ କାଶ୍ମୀର କେନ୍ଦ୍ରିକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ଧରି, ଏହି ଦଳଗୁଡିକ ମିଳିତ ମନେ ହେଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ପରସ୍ପରକୁ ଦାୟୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । କିଛି ଦିନ ପୁର୍ବେ ମେହବୁବା ମଫ୍‌ତି ଓମାରଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ଯେ ଏନସି ହିଁ ସିଧାସଳଖ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷରେ ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ପାଇଁ ଓମାର ତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ କୁ ଛଡ଼ାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment