8 ଟି ରାଜ୍ୟର 19 ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ବିଜେପିର ରଣନୀତି ଜାଲରେ ଫସି ଯାଇଛି କଂଗ୍ରେସ
Khabar Odisha:Elections-for-19-Rajya-Sabha-seats-in-eight-states-the-BJPs-strategy-is-trapped-in-the-Congress
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୧୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶର 8 ଟି ରାଜ୍ୟର 19 ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନରେ ଜୁନ୍ 19 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ରୋଚକ ହୋଇଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଚେକ୍ – ମାତ୍ ର ଖେଳ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ପରେ ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ନିଜ ଜାଲରେ ଫସାଇ ଦେଇଛି । ଏହା ସହ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ସମୀକରଣକୁ ଓଲଟାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଲାଣି । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ମାତ ଦେବା ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟି ଚାଳନା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ କିନ୍ତୁ ତାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ବସି ପୂର୍ବ ଭଳି ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ହେଲେ ଏପଟେ ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ଗଣିତକୁ ଖରାପ କରିସାରିଲାଣି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କିଭଳି ରହିଛି ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନର ସ୍ଥିତି ।

ଗୁଜୁରାଟର ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ -

ଗୁଜୁରାଟରେ ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇ ଆଗକୁ ଏକ ରୋଚକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି । ବିଜେପି ପାଇଁ ଅଭୟ ଭରଦ୍ୱାଜ ଏବଂ ରାମିଭା ବେନ ବାରାଙ୍କ ସହ ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ନରହରି ଅମିନ ମଇଦାନରେ ଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଶକ୍ତି ସିଂ ଗୋହିଲ ଏବଂ ଭାରତ ସିଂ ସୋଲଙ୍କି ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି।

ଗୁଜୁରାଟରେ ବିଜେପିର 103 ଜଣ ବିଧାୟକ ଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସରେ 65 ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, 2 ଟି ବିଟିପି, ଜଣେ ଏନସିପି ଏବଂ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟସଭାର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଜିତିବା ପାଇଁ 35 ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ବିଟିପି, ଏନସିପି ଏବଂ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ଜିଗ୍ନେଶ ମାଭାନୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଉଭୟ ଆସନ ଜିତିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ କେବଳ ଆଉ ଜଣେ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଏଥି ସହ ଶକ୍ତି ସିଂ ଗୋହିଲଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରି କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କ ରାସ୍ତାକୁ ସହଜ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସିଂ ସୋଲାଙ୍କିକୁ ତାଙ୍କ ଆସନ ଜିତିବା ପାଇଁ କଠିନ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଝାଡଖଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସର ବିଗିଡିଲା ଖେଳ –

ଝାଡଖଣ୍ଡର 2 ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନରେ 3 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ଯୋଗୁଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ରୋଚକ ହୋଇଛି । ଜେଏମଏମରୁ ଶିବୁ ସୋରେନ ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଳାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେବା ପାଇଁ  ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଦୀପକ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଏଥି ସହ ଶାହାଜାଦା ଅନୱାର ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଆରପିଏନ୍ ସିଂ ଏବଂ ସୁପରଭାଇଜର ପି.ଏଲ୍ ପୁନିଆ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବସି ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ବେଳେ ଏପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସମୀକରଣକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ କରିସାରିଲାଣି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଶାସନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଜେଏମଏମର ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଲେ ଶିବୁ ସୋରେନ ଜିତିବା ନିଶ୍ଚିତ ଲାଗୁ ଥିବାବେଳେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦେଖିଲେ ନିଜେ ଜିତିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାୟକଙ୍କ କ୍ରସ ଭୋଟିଂ ଆଶଙ୍କା ତୀବ୍ର ହୋଇଯାଇଛି । ହେଲେ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ସରୟୁ ରାୟଙ୍କ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିନେଇଛି ।

ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟସଭାର ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇଁ 27 ଭୋଟ ଆବଶ୍ୟକ | ବିଜେପିରେ 25 ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ବାବୁଲାଲ ମାରାଣ୍ଡି ଯୋଗଦେବା ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 26 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ଏବଂ ସରୟୁ ରାୟ ସମର୍ଥନ ଦେବା ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 27 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥି ସହିତ ବିଜେପି ତାର ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀ ଆଜସୁ ବ ଦଳର ବିଧାୟକ ଅମିତ ଯାଦବ ଏବଂ କିଛି ନିର୍ଦଳୀୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପାଇଲେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 30 ରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ।

ଏଥି ସହିତ, ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ପ୍ରଦୀପ ଯାଦବ ଏବଂ ବନ୍ଧୁ ତିର୍କିଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ 17ରେ ପହଁଞ୍ଚିଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜେଏମଏମ ର ଦୁଇ ବିଧାୟକ, ମୋଲ, ଆରଜେଡି ଏବଂ ଏନସିପିରେ ଦୁଇଟି ଭୋଟ ପାଇଯାଏ, ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ସପକ୍ଷରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 22ରେ ପହଁଞ୍ଚିଯିବ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଜିତିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଆହୁରି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ରହିବ ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଚାଲିଛି ରାଜନୈତିକ ମହାଯୁଦ୍ଧ -

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଚାରିଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତିନିଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ଅଧିକ ରୋଚକ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ବିଜେପିର ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଏବଂ ସୁମେର ସିଂ ସୋଲାଙ୍କି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସରୁ ଦିଗବିଜୟ ସିଂ ଏବଂ ଫୁଲ ସିଂ ବେରାୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଜିରେ ଲାଗିଛି । କଂଗ୍ରେସ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦିଗବିଜୟ ସିଂହଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ବେରୟାଙ୍କୁ ରଖିଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦରେ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ରଖିଥିବାବେଳେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ସୋଲାଙ୍କିକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି । କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାର କଂଗ୍ରେସର ଗାଣିତିକ ଅବସ୍ଥା ପୂରା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପିର 107 ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସରେ 92 ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ବିଏସପିରେ 2 ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି, 1 ଜଣ ବିଧାୟକ ଏସପି ଏବଂ 4 ଜଣ ବିଧାୟକ ସ୍ୱାଧୀନ ଅଟନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ 24 ଟି ଆସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଲି ଅଛି। ବିଏସପି, ଏସପି ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକଙ୍କ ମୋଟ 7 ଟି ଭୋଟ୍ ରହିଛି । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ସିଟ୍ ଯିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି। ତେବେ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଜିତିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦରେ 52 ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହାକୁ ବିଜେପି ନିଜେ ରଖିଛି । ତେବେ ମଜାର କଥା ହେଉଛି କଂଗ୍ରେସର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସେତେବେଳେ ଜିତିପାରିବେ ଯଦି ଚାରିଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ, ଦୁଇ ବିଏସପି ଏବଂ ଜଣେ ଏସପି ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କ ଭୋଟ୍ ପାଇ ପାରିବେ ତେବେ ହିଁ ସେ ଜିତି ପାରିବେ, ଯାହା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ରାଜନୀତି ବିଶାରଦ ମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଚିନ୍ତାରେ କଂଗ୍ରେସ -

ରାଜସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନରେ 4 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବା କାରଣରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବେଶ ରୋଚକ ହୋଇଯାଇଛି | କଂଗ୍ରେସରୁ କେ.ସି. ଭେନୁଗୋପାଲ ଏବଂ ନୀରଜ ଡାଙ୍ଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ । ବିଜେପିରୁ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଗେହଲୋଟ୍ ଏବଂ ଓମକର ସିଂ ଲାଖୱାଟ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଳାଇ କଂଗ୍ରେସର ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କଂଗ୍ରେସରେ ଦୁଇଟି ଆସନ ଜିତିବା ନିଶ୍ଚିତ ଅଛି, ହେଲେ କ୍ରସ ଭୋଟିଂ ଭୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ଘାରିଛି ।

କଂଗ୍ରେସରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭାରେ 107 ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ବର୍ଷ ବିଏସପିରୁ ଯାଇ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା 6 ଜଣ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ଛଡା 12 ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିଜେପି ପାଖରେ 72 ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଥିବାବେଳେ ହନୁମାନ ବେନିୱାଲଙ୍କ ପାର୍ଟି ଆରଏଲପିର ତିନିଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 75 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନର ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟ ପାଇଁ 51 ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ବିଧାୟକଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସର ରାସ୍ତା ସହଜ ମନେହେଉଛି । ଯଦି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ କ୍ରସ ଭୋଟିଂ କରିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ସପକ୍ଷରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯାନ୍ତି ତେବେ ବିଜେପିର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜିତିବାର ସମ୍ଭାବନା ସମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ସେଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏହାର ବିଧାୟକଙ୍କ ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ରଖିବା ନେଇ କଳ ବଳ କୌଶଳ ଖଟାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ YSR ର ବିଜୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଲାଗୁଛି -

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର 4 ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ 5 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି । YSR କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ ପିଲି ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ରାବୋସ, ମୋପିଦେବୀ ଭେଙ୍କଟାରାମନାସ, ଆଲା ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମିରେଡି ଏବଂ ପାରମଲ ନାଟୱାନି ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଳାଇଛନ୍ତି ।

ଏଥି ସହିତ ଭର୍ଲା ରାମାୟଣ ଟିଡିପିରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ, ଶିଳ୍ପପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ପ୍ୟାରୀମଲ ନାଟୱାନିଙ୍କୁ YSR ର ଚତୁର୍ଥ ଆସନ ପାଇଁ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ନାଟୱାନି ଦୁଇଥର ଝାଡଖଣ୍ଡରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡର ଟପ୍ କୋର୍ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ପାରାମିଲ୍ ନାଟୱାନି ସାମିଲ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା –

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ମଣିପୁର, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ମିଜୋରାମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି । ମେଘାଳୟରେ ମେଘାଳୟ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ଭାନସୁଖ ସେମଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଂଗ୍ରେସର କେନେଡି କୋମେଲିଅସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ, ମଣିପୁରର ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ତିନିଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପିର ତିତୁଲର ରାଜା ମହାରାଜା ସଞ୍ଜୋବା ଲିସିମ୍ବା, କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଟୋଙ୍ଗବ୍ରମ୍ ମାଙ୍ଗିବାବୁ ଏବଂ ନାଗା ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟର ହନାରୁକୁଇ କାଶଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ଚାଲିଛି।

ମିଜୋରାମରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନରେ 3 ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଶାସକ ମିଜୋ ନ୍ୟାସନାଲ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଏମ୍ଏନ୍ଏଫ୍) ଯୁବ ୱିଙ୍ଗର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ କେ ୱାନଲାଲୱେନା ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଳାଇଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଜେପିଏମ୍ ଏହାର ସାଧାରଣ ସଚିବ ବି ଲାଲଚାନଜୋଭାଙ୍କ ଉପରେ ଭରଷା କରିଛି । ଏହା ସହ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ଗଣମାଧ୍ୟମ ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଲାଲିଆନଚୁଙ୍ଗାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି ।

ତେବେ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀଦଳ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ କଡା ମୁକାବିଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ନିଜର ଦୃଢ ସଙ୍ଗଠନ କାରଣରୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ମାତ ଦେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହା ସହ ଚଳିତ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଦୃଢ ନେତୃତ୍ୱର ଅଭାବ ପରିଲିକ୍ଷିତ ହେଉଛି । ତେବେ ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଦଳର ଲଢେଇ ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପତିଆରା ଜାହିର କରିବାର କୌଣସି ବି ମୌକା କୁ ହାତ ଛଡା କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁନାହିଁ  

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment