ଆହତ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇବା ଲକ୍ଷରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବାଇକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ‘ରକ୍ଷିତା ’
Khabar Odisha:The-bike-ambulance-service-Rakshita-was-launched-with-the-aim-of-providing-healthcare-to-the-injured-CRPF-youth
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ 20 (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ସଂସ୍ଥା ବା ଡିଆରଡିଓ ବାହାର କରିଛି ବାଇକ ଆମ୍ବୁଲାନସ। ଏହା ଅଧିନରେ ଥିବା ଆଣବିକ ଔଷଧ ଏବଂ ଆଲାଇଡ ସାଇନସ ବିଭାଗ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ଜଙ୍ଗଲିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠାକୁ ଆମ୍ବୁଲାନସ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ସେଠାକୁ ଏହା ଯିବ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ବାଇକରେ ଆମ୍ବୁଲାନସ ପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ନାମ ରଖାଯାଇଛି ‘ରକ୍ଷିତା’

ଏହି ବାଇକରେ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଆସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସିଟଟି ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ କରିପାରିବେ। ଅର୍ଥାତ ଜଣେ ରୋଗୀ ଚାହିଁଲେ ଶୋଇପାରିବ, ଚାହିଁଲେ ବସିପାରିବ। ଏଥିସହିତ ହାତ ଗୋଡ ରଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହି ବାଇକରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ସହିତ ସୁରକ୍ଷା ଜ୍ୟାକେଟ ମଧ୍ୟ ଖଂଜା ଯାଇଛି। ସେହିପରି physiological parameter measuring equipment ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଦୂରରୁ ରହି ମନିଟରିଂ କରାଯାଇ ପାରିବ।

ଏହି ବାଇକରେ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ଏକ ଏଲସିଡି ମନିଟର। ଏହା ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ରୋଗୀର ରାକ୍ତଚାପ ସହିତ ହୃଦ ସ୍ପନ୍ଦନର ସ୍ଥିତି ଜାଣିହେବ। ଏଥିରେ ଏୟାର ସ୍ପିଲଣ୍ଡ, ଅମ୍ଳଜାନ କିଟ ପ୍ରମୁଖ ରଖାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ସିଆରପିଏଫ କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଯବାନମାନେ ବଣ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଥିବାରୁ ସେଠାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେଲେ ଆମ୍ବଲାନସ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଡିଆରଡିଓ ତରଫରୁ ଏହିପରି ଏକ ଭିନ୍ନ ବାଇକ ଆମ୍ବୁଲାନସକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି।

ଏକ ଉଦଘାଟନ ସମାରୋହରେ 21 ଟି ବାଇକ ଆମ୍ବୁଲାନସକୁ ସିଆରପିଏଫକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବାଇକ ଯବାନମାନଙ୍କ ସହ ବଣ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଥିବା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment