ଜଳୁଛି ଆମେରିକା, ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସେନା ଡାକିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ
Khabar Odisha:The-United-States-is-burning-and-President-Donald-Trump-has-called-on-the-military-to-control-the-situation
ୱାଶିଂଟନ, ଜୁନ ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଆମେରିକାରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତିଗତ ହିଂସା ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସେନାକୁ ଡାକିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସେନା ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ସେ 1807 ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ରାଜଧାନୀ ୱାଶିଂଟନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବର୍ବର ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଦେଶର ସମ୍ପତ୍ତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ୱାଶିଂଟନରେ ହଜାର ହଜାର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସହିତ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବେ।

1807 ର ଅଧିନିୟମ କ?

ଆମେରିକାର ଏହି ଅଧିନିୟମ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ | 1807 ର ବିଦ୍ରୋହ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଶରେ ବିରୋଧ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ସହରରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି। ଦେଶରେ ସେନା ନିୟୋଜିତ କରିପାରିବେ | ଥୋମାସ୍ ଜେଫରସନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନିୟମ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରୋଡନୀ କିଙ୍ଗ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ 1992 ରେ ଏହା ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ।

1878 ର ପୋଜିଟ୍ କମିଟସ୍ ଆକ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆମେରିକାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ସକ୍ରିୟ ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ଶକ୍ତି ବିବାଦୀୟ ଅଟେ।

ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ଲେଖାରେ ଡାନ ଲାମୋଥେ କୁହନ୍ତି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କେବଳ ୱାଶିଂଟନରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ପଜିଟିଭ୍ କମିଟାସ୍ ଆକ୍ଟ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରି ପାରିବ ନାହିଁ।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ, ଆଇନ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ -

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ମୋର ପ୍ରଥମ ତଥା ସର୍ବୋଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ମହାନ ଦେଶ ତଥା ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା।

ଆମ ଦେଶର ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ମୁଁ ଏକ ଶପଥ ନେଇଛି ଏବଂ ମୁଁ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିବି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛୁ। ଆମେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଶ୍ରେଣୀର ଜନତାଙ୍କୁ ହିଂସା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ | ଟ୍ରମ୍ପ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଜାତୀୟ ସେନା ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ସେ ଦୃଢ ଭାବରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ଫ୍ୟୁକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ। ଯେଉଁମାନେ ନିରୀହ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି।  ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯିବ। ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ହିଂସା ବନ୍ଦ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମେୟର ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment