ଦେଶରେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ନକରିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
Khabar Odisha:SC-asks-govt-to-fill-vacancies-in-tribunals-chides-it-for-cherry-picking

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ବୁଧବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସାରା ଦେଶରେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ନକରିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ ଭି ରାମାନା ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ ଏବଂ ଏଲ୍ ନାଗେଶ୍ୱରା ରାଓଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଲି ପଡିଥିବା କାରଣରୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ।

"ନିଯୁକ୍ତ ଚିଠିଗୁଡିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସେମାନେ ଚୟନ ତାଲିକାରୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରି ଚୟନ ତାଲିକାରୁ ତାରତମ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି । ସେବା ଆଇନରେ, ଆପଣ ଚୟନ ତାଲିକାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ୱେଟଲିଷ୍ଟକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା କି ପ୍ରକାର ଚୟନ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି? " ବେଞ୍ଚ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ କେ କେ ଭେନୁଗୋପାଲଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ। ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଭେନୁଗୋପାଲ ବେଞ୍ଚକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଚୟନ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତାଲିକାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ ବୋଲି କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଦ୍ୟତମ ନିଯୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ହେବ ଏବଂ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ବିଚାରପତି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଏହି ଚାକିରିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯିବେ? ଚୟନ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ନାମଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ ନକରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭେନୁଗୋପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁପାରିଶକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କର କ୍ଷମତା ଅଛି।

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରମୁଖ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଏବଂ ଆପିଲ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି। ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ତଥା କ୍ୱାସି ନ୍ୟାୟିକ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ନୂତନ ଆଇନ ଉପରେ ଏକ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment