ପୁଣି ତିନିଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ
Khabar Odisha:Rahul-Gandhi-also-targeted-Prime-Minister-Narendra-Modi-against-three-central-agricultural-laws
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁଣି ତିନିଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ଆଇନ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତିନିରୁ ଚାରି ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ଦ୍ବାରା କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର ଏକଚାଟିଆ ହେବ, ଯାହାର ପରିଣାମ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ତଥା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ।

ମୁଁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ତୁମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଛଡ଼ାଯାଉଛି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାତଗଣତି ଲୋକ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆପଣେଇ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବନ୍ଧୁ। ୱାୟାନାଡର ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ ଏପରି ଢଙ୍ଗରେ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେମାନେ ଦେଶର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବେ। କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ସେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, 'ଆଜି ଦେଶ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି, ସରକାର ଦେଶର ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ମୁଁ କେବଳ କୃଷକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି । କୃଷକଙ୍କ ସଙ୍କଟ ଏହି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାର କେବଳ ଏକ ଅଂଶ। ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଯୁବକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ । ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ସତ୍ତ୍ବେ କୃଷକମାନେ କ୍ଲାନ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଚତୁର ଅଟନ୍ତି।

ସେହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କୃଷି ଆଇନ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ନାଁ ରହିଛି ଖେତି କା ଖୁନ୍ ତିନ୍ କାଲା କାନୁନ ।  ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକଚାଟିଆ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃଷକ ଏବଂ ଶ୍ରମିକମାନେ କୃଷିର ଲାଭ ପାଉଥିଲେ। ସେଠାରେ ଏକ ଢାଞ୍ଚା ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ମାଣ୍ଡିଆ, ଜରୁରୀ କମୋଡିଟି ଆକ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିୟମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା । ନୂତନ କୃଷି ନିୟମ ଦେଶର ସମଗ୍ର କୃଷି ସଂରଚନାକୁ ତିନିରୁ ଚାରି ଜଣଙ୍କ ହାତରେ ଦେବା ଯାହାର ଅର୍ଥ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ଦେଶ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ମନୋନୀତ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରାଯାଉଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment