ଦେଶର ଆଉ ତିନିଟି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ଏନଆଇଏର ଅତିରିକ୍ତ ଶାଖା, ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅନୁମୋଦନ
Khabar Odisha:Home-Ministry-approves-establishment-of-three-additional-branches-of-NIA-in-Imphal-Chennai-and-Ranchi
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଇମ୍ଫାଲ, ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ରାଞ୍ଚିରେ ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) ର ତିନୋଟି ଅତିରିକ୍ତ ଶାଖା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ । ଏହାକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MHA) ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମଣିପୁରର ସହର ଇମ୍ଫାଲ, ତାମିଲନାଡୁର ରାଜଧାନୀ ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ରାଞ୍ଚିରେ ତିନୋଟି ଅତିରିକ୍ତ ଏନଆଇଏ ଶାଖା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଉଛି ।

ଏନଆଇଏ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସିକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ସମୟରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ଏନଆଇଏର ଦକ୍ଷତାକୁ ଦୃଢ କରିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅପରାଧ ସହ ଜଡିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହକୁ ସହଜ କରିବ |

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏନଆଇଏର 9 ଟି ଶାଖା ଅଛି, ଯାହା ଗୁଆହାଟି, ମୁମ୍ବାଇ, ଜାମ୍ମୁ, କୋଲକାତା, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କୋଚି, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ରାୟପୁର ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତଥା ପ୍ରମୁଖ ଶାଖା ଅଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment