ଆଜି ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦ ବୈଠକ,ପେଟ୍ରାଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦରରେ ହୋଇ ପାରେ ବଡ ହ୍ରାସ
Khabar Odisha:GST-council-meeting-in-Lucknow-today-could-lead-to-major-reductions-in-petrol-and-diesel-prices

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୪(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶୁକ୍ରବାର ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର (ଜିଏସ୍‌ଟି) ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦକୁ ଏହାର ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆଣିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଯଦି ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ପାଇବ ଏବଂ ଅଟୋମୋବାଇଲ ଇନ୍ଧନର ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୭୫, ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୬୮ କୁ ଆଣିପାରେ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭ ରେ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମାମଲା ପରିଷଦ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଣାଯିବ ଯାହା ଜୁନ୍ ମାସରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲକୁ ଜିଏସ୍ଟି ଅଧୀନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା

ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୧.୧୯ ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ୮୮.୬୨ ଡଲାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟର ୩୨% ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଟିକସ ୨୩.୦୭% ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶୁଳ୍କ ରହିଛି। ଡିଜେଲ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ୩୫% ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ଟିକସ ୧୪% ରୁ ଅଧିକ ଅଟେ।

୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱର ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବା ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ରାଜସ୍ୱ ଆଦାୟ ହେଉଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନୁକରଣ କରିଥିଲେ। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦-୨୧ ମସିହାରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସରକାର ୩,୭୧,୭୨୬ କୋଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ୨,୦୨,୯୩୭ କୋଟି ରାଜ୍ୟ ଶୁଳ୍କ କିମ୍ବା ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment