ଆମେରିକାରେ ଭାରତୀୟ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲେନି ଫୁଡ୍ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍
Khabar Odisha:FDA-denies-Bharat-Bios-US-partner-emergency-approval-for-Covaxin-vaccine

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 11(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଭାରତରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ବାରା କୋଭିଡ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଆମେରିକାରେ ବ୍ଯବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ।  ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍(ଏଫଡିଏ) ଭାରତୀୟ ଟିକା ନିର୍ମାତା ଆମେରିକାର ସହଯୋଗୀ ଓକୁଗେନ୍ ଇନ୍କୁ ବାୟୋଲୋଜିକ୍ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ ଖାରଜ କରି ସେଠାରେ ଟ୍ରାଏଲ କରିବାକୁ କହିଛି।

ଓକୁଗେନ ଗୁରୁବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏଫଡିଏ ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କୋଭାକ୍ସିନ ପାଇଁ ବାୟୋଲୋଜିକ୍ସ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ (ବିଏଲ୍ଏ) ଦାଖଲ କରିବ।
ଏହି ବିକାଶ ଆମେରିକାରେ କୋଭାକ୍ସିନ ଲଞ୍ଚକୁ ବିଳମ୍ବ କରିପାରେ ବୋଲି ଓକୁଗେନ କହିଛନ୍ତି।

"କୋଭାକ୍ସିନ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଆଉ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ (EUA) ଅନୁସରଣ କରିବ ନାହିଁ। ମାଷ୍ଟର ଫାଇଲ ସମ୍ବନ୍ଧରେ FDA ଓକୁଗେନଙ୍କୁ ମତାମତ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଏହାର ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ EUA ଆବେଦନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଓକୁଗେନ BLA ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା। ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ଏବଂ ତଥ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଓକୁଗେନ କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଅନୁମାନ କରୁଛି ଯେ ଦାଖଲକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ର ତଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment