ଅଦାନୀ ହେବ ସର୍ବବୃହତ ବିମାନବନ୍ଦର ପରିଚାଳନା କମ୍ପାନୀ, ଅକ୍ତିଆରକୁ ଆସିଲା ତିନୋଟି ବିମାନବନ୍ଦର
Khabar Odisha:Adani-will-be-the-largest-airport-management-company-Three-airports-arrived
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଦେଶରେ ତିନୋଟି ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ବିମାନବନ୍ଦର ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରିହାତି ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଜୟପୁର, ଗୁଆହାଟି ଏବଂ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମରେ ବିମାନବନ୍ଦରଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରିବ। ବାଣିଜ୍ୟିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାର ରିହାତି ଅବଧି ୫୦ ବର୍ଷ ହେବ ।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିମାନ ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ଏକ ରିହାତି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଜୟପୁର, ଗୁଆହାଟି ଏବଂ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ନେବା ସମ୍ଭବ। ଆଗାମୀ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଅକ୍ତିଆର କରିପାରେ । ଏହା ଅଧୀନରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୟପୁର, ଗୁଆହାଟି ଏବଂ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ବିମାନବନ୍ଦରର କାର୍ଯ୍ୟ, ପରିଚାଳନା ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ଦାୟୀ ରହିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିକଟରେ ମୁମ୍ବାଇର ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଆଦାନୀ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେବାର ଖବର ଆସିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବିମାନବନ୍ଦରରେ ୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ସର୍ବବୃହତ ବିମାନବନ୍ଦର ପରିଚାଳନା କମ୍ପାନୀ ହେବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖନଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଶିଳ୍ପପତି ଗୌତମ ଅଦାନୀଙ୍କ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ବିମାନବନ୍ଦର ପରିଚାଳକ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦର ହେଉଛି ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ବିମାନବନ୍ଦର। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଜିଡବ୍ଲୁ ବିମାନବନ୍ଦର ବିକାଶକାରୀଙ୍କ ଋଣ ହାସଲ ପାଇଁ ଆଦାନୀ ବିମାନବନ୍ଦର ହୋଲ୍ଡିଂ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧା ରହିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment