ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ନିଜ କାହାଣୀ ଲେଖି ଡାଏରୀକୁ ଜାଳିଦେଉଥିଲେ ମୋଦି, ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନରେ ଥିଲା କୌତୁହଳ
Khabar Odisha:Narendra-Modi-70th-Birthday-Know-Interesting-Facts-About-Dairy-And-Books-Written-By-PM-Modi
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସେପ୍ଟେମ୍ବର 17  ଅର୍ଥାତ  ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ | 70ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରେ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏକଦା ଏକ ଡାଏରୀ ନିଜ ଆତ୍ମକାହାଣୀ ଲେଖି ତାହାକୁ ଜାଳିଦେଉଥିଲେ ।କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶନର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ମନର ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାକୁ ସେ ସ୍ଥାନିତ କରୁଥିଲେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଡାଏରୀ ଲେଖୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହା ଯେ, ପ୍ରତି ଛଅରୁ ଆଠ ମାସ ପରେ ସେ ସେହି ଡାଏରୀର ଲିଖିତ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଜାଳି ଦେଉଥିଲେ ।

ଦିନେ ମୋଦିଙ୍କର ଜଣେ ଜନସାଧାରଣ ବନ୍ଧୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ ପଞ୍ଚସରା ତାଙ୍କୁ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡିକୁ ଜାଳୁଥିବା ଦେଖିଲେ। ସେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏପରି କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ପରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସେହି ଡାଏରୀର ଅବଶିଷ୍ଟ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକ ଏକ ପୁସ୍ତକ ରୂପେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା । ସେ ପୁସ୍ତକରେ 36 ବର୍ଷୀୟ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାର ସଂଗୃହିତ ହୋଇରହିଛି ।

ଏହି ପୁସ୍ତକର ନାମ ହେଉଛି 'ସାକ୍ଷୀଭାବ' | ଏ ବାବଦରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୋତେ 36 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଜଗତଜନନୀ ମାଙ୍କ ସହ ମୋର ସଂଳାପର ସଂକଳନ ହେଉଛି ସାକ୍ଷୀଭାବ । ଏହି ପୁସ୍ତକ ପାଠକଙ୍କୁ ମୋ ସହିତ ଯୋଡିଥିଲା । ଏହା କେବଳ ଖବରକାଗଜ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ, ମୋର ଶବ୍ଦ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପାଠକଙ୍କୁ ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ।

ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଡାଏରୀରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ମୋଦି ଦୁର୍ଗା ମା ସହିତ ତାଙ୍କର ସଂଳାପ ଲେଖୁଥିଲେ। ତାକୁ କବିତାର ରୂପେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

କବିତା ପାଇଁ ମୋଦୀଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ଦୁର୍ବଳତା ରହିଛି। ଏ ବାବଦରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 'ଯାହା ଗଦ୍ୟ (କାହାଣୀ)ରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ସାଧାରଣତଃ କବିତାରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇପାରେ । ସାକ୍ଷୀଭାବ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଜ୍ୟୋତିପୁଞ୍ଜ - ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ମୋଦିଙ୍କ ଆରଏସଏସ ଜୀବନର ଭାବନା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁ ଗୋଲୱାଲକର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବସନ୍ତରାଓ ଚିପ୍ଲାନକର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସେଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଚାରକଙ୍କ ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ହୋଇପାରିଥିଲେ ।

ସୋସିଆଲ ହାରମୋନି - ଏହି ପୁସ୍ତକ ମୋଦିଙ୍କ ଶିଶୁ ଜୀବନର ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଷୟରେ ଆଧାରିତ । ଏଥିରେ ସେ ତାଙ୍କର ଯୁକ୍ତିସଙ୍ଗତ ଅନେକ ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଗଜାମ୍ ୱାରିୟର୍ସ - ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ପୁସ୍ତକ ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା, ସେହି ସମୟରେ ଘଟୁଥିବା ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ଚାପକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପୁସ୍ତକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଲେଖାଯାଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment