ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଚୀନର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମେତ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ
Khabar Odisha:International-Two-senior-Chinese-security-officials-including-former-justice-minister-sentenced-to-death

ବେଜିଂ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶୀ ଜିନପିଙ୍ଗ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧ ଅଭିଯାନ ବଳରେ ପୂର୍ବତନ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମେତ ୨ ଚୀନ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲ ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଚୀନର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଫୁ ଝୋଙ୍ଗହୁଆଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଚୀନର ଜିଲିନ ରାଜ୍ୟରେ ଇଣ୍ଟରମିଡିଏଟ ପିପୁଲ୍ସ କୋର୍ଟ ଅଫ ଚାଙ୍ଗଚୁନ ଦ୍ୱାରା ୧୭.୩ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଦୁର୍ନୀତି ଏବଂ କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଛି । 

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ସେହି ଅଦାଲ ଜିଆଙ୍ଗସୁର ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ୱାଙ୍ଗ ଲାଇକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭଳି ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ, ଅପରାଧିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ ସଂପର୍କ ଏବଂ ଜାଲ ପତ୍ର ପାଇଁ ୨ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଛି । ଚୀନ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୱାଙ୍ଗ ଜିଆଙ୍ଗସୁ ରାଜ୍ୟ ସମିତି କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ ଚାଇନା (ସିପିସି)ର ପୂର୍ବତନ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସପିସି ଜିଆଙ୍ଗସୁ ରାଜ୍ୟ ସମିତିର ରାଜନୀତି ଏବଂ ଆଇନ କମିଟିର ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ଥିଲେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବୁଧବାର ଦୁର୍ନୀତି ପାଇଁ ୩ ଜଣ ପୂର୍ବତନ ଆଂଚଳିକ ପୁଲିସ ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ଜେଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଶୀଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ସ୍ଥିତ ସାଉଥ ଚାଇନାର ପୂର୍ବ ସାର୍ବଜନିକ ସୁରକ୍ଷା ଉପ-ମନ୍ତ୍ରୀ ସନ ଲକ୍ଟକ୍ସରନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ‘ରାଜନୀତିକ ଗୁଟ’ର ଅଂଶବିଶେଷ ହେବା ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା । 

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment