୯/୧୧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଶିକ୍ଷାକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ
Khabar Odisha:The-lessons-learned-from-the-911-terrorist-attacks-must-be-remembered---Prime-Minister-Narendra-Modi

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୧୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ମନେ ପକାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଏପରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥିବା ଶିକ୍ଷାକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଏକକାଳୀନ ଭାରତ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଆଜି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ କିମ୍ବା ୯/୧୧ ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସର ଏକ ତାରିଖ ଯାହା ମାନବିକତା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ବୋଲି ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିବାବେଳେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପାଟିଦାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସର୍ଦ୍ଦାର ଧାମକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମାନ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଏକ ବାଳିକା ହଷ୍ଟେଲର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିଲେ। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଦିନ କେହି ଜଣେ ବିଶ୍ୱକୁ ଅନେକ କିଛି ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧, ୧୮୯୩ ରେ, ଚିକାଗୋରେ ବିଶ୍ୱର ଧର୍ମ ସଂସଦରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭାଷଣ ଦେଇ ଭାରତର ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ସହିତ ବିଶ୍ୱକୁ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲେ। ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ସମାନ ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟ ୯/୧୧ ପରି ଆକ୍ରମଣର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ଆଣିବ। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଆମକୁ ଏଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଶିକ୍ଷା ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ କାର‌୍ୟ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଆମକୁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment